26/01/2023
Phoenix Stars 14 9 11 21 - 55 -
Sicarios BC 14 21 17 23 - 75 -

Ξέφυγαν από τον δεύτερο οι Sicarios BC!

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να φτιάξει μία διαφορά ασφαλείας. Οι Phoenix Stars με μπροστάρη τον Τσιλιπάκο στο σκοράρισμα προσπάθησαν να κάνουν ένα μικρό σερί, όμως οι Sicarios BC απάντησαν άμεσα με τα καλάθια του Παπασταθόπουλου διαμορφώνοντας το 14-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό από την άμυνα και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τον Μητσάκη να ευστοχεί σε μεγάλα τρίποντα. Οι Phoenix Stars δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί παρά τα καλάθια του Μόκκα και του Νεραντζάκη, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 23-35.

Στην τρίτη περίοδο οι Sicarios BC συνέχισαν τον καταιγιστικό ρυθμό τους ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά με τον Ρέμπελο και τον Λεφάκη να συνεργάζονται άψογα κοντά και μακριά από την ρακέτα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τις προσωπικές ενέργειες του Σαμούτη και του Τερμεντζή, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 34-52.

Στην τέταρτη περίοδο οι Phoenix Stars τα έδωσαν όλα στην προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Βρήκαν σκορ μέσα από όμορφες συνεργασίες του Μόκκα και του Τσιλιπάκου, όμως οι Sicarios BC έδειξαν ψυχραιμία και βρήκαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι των αντιπάλων τους με τον Σανκαρέ να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα διαμορφώνοντας το τελικό 55-75.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Ιωάννης Μητσάκης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Μόκκας με 12 πόντος, 4 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Phoenix Stars: Χασιώτης 2, Τσιλιπάκος 10, Τσώτσος, Μόκκας 12, Τερμεντζής 10, Μυτιληναίος 3(1), Σαμούτης 7(1), Στρούζας 5(1), Νεραντζάκης 6.

Sicarios BC: Λεφάκης 9, Πανταζής 2, Ρέμπελος 17(1), Μητσάκης 21(5), Παπαθανασίου 2, Παπασταθόπουλος 11(1), Σανκαρέ 13.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Μητσάκη.