17/03/2022
Gunners 18 12 13 12 - 55 -
Vatos Krokos 18 24 11 16 - 69 -

Ξέφυγαν οι Vatos Krokos!

Παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, οι Vatos Krokos επικράτησαν με το τελικό 55-69 των Gunners, με την αναμέτρηση να διεξάγεται στο κλειστό του Περιστερίου.

Οι επιλογές στις επιθέσεις των δύο ομάδων στο ξεκίνημα ήταν μυαλωμένες, με σκοπό να εκμεταλλευτούν τα αδύναμα σημεία εκατέρωθεν. Ο Πάνιας ξεκίνησε ζεστός για τους Gunners, με τους Μπιστούνα (1) και Διακάτο (1) να σκοράρουν για Vatos, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 18-18.

Ο Λάζος (2) με τον Πάνια (1) εκτέλεσαν πίσω από τη γραμμή των 6.75, με τον αγώνα σιγά σιγά να βρίσκει ρυθμό και να είναι αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων. Αλλά δύο εύστοχα τρίποντα από τον Χριστόπουλο για τους φιλοξενούμενους και δύο καλάθια από μέση απόσταση του Μπιστούνα, έβαλαν την παρέα του Χατζηνικήτα για τα καλά σε θέση ισχύος, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-42.

Η διψήφια αυτή διαφορά έδινε το δικαίωμα στους Vatos να παίξουν στον… ρυθμό τους, με τους Gunners να έχουν έναν εκνευρισμό που δεν του επέτρεπε να παίξουν όπως μας έχουν συνηθίσει. Ο Ακουμιανάκης με την ενέργειά του προσπάθησε πολύ, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει πιο πολύ από το 43-53 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.