12/07/2022
Aballiers 17 14 17 15 - 63 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 16 16 15 26 - 73 -

Ξέφυγαν στο τέλος οι Brooklyn Bets!

Το Σάββατο το απόγευμα 9 Ιουλίου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 35 λεπτά, οι Brooklyn Bets με ξέσπασμα στο τέλος, πήραν σημαντική διαφορά με 63 – 73 απέναντι στους Abaliers ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης.

Οι Bets έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μουχίμογλου με 5 πόντους, τον Αγγελόπουλο να ακολουθεί με 4 και τον Σιαπάνη να να σκοράρει από την περιφέρεια, προηγήθηκαν 4 – 14. Στην συνέχεια οι Abaliers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με το δίδυμο Γραμματικού με 9 και Θάνου με 6 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, πήραν προβάδισμα με 17 – 16.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις κυρίως με Γραμματικό(4) και Κρητικό(5) και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μικρό προβάδισμα με 31 – 32, με τον Λυμπερόπουλο να είναι πρώτο βιολί με 5 πόντους και τον Ρούσσο να σκοράρει από τα 6,75.

Το κονταροχτύπημα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Abaliers να έχουν ισχνό προβάδισμα με 48 – 47. Θάνος και Γραμματικός συνέχισαν να είναι πρωταγωνιστές στην επίθεση με 5 πόντους έκαστος, με τον Κρητικό να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 3, ενώ για τους Βets , ο Μουχίμογλου τραβούσε το κουπί με 7 πόντους με τον Σιαπάνη να ακολουθεί από κοντά με 3.

Πόντο πόντο πήγαινε το ματς στο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να έχουν πλουραλισμό στην επίθεση με πέντε διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν και τους φιλοξενούμενους να απαντούν κυρίως με 8 πόντους του Μουχίμογλου για το 59 – 59. Σε εκείνο το σημείο οι Brooklyn Bets πάτησαν το γκάζι, βρήκαν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Γιώργου Χουσέα που έβαλε 8 πολυ μεγάλους πόντους και πήραν τη νίκη