28/02/2020
Kolosos Dunk n' Donuts 13 9 11 13 - 46 -
Basket Case 16 6 12 3 - 37 -

Ξεκάθαρα στην τέταρτη θέση, ο Kolosos Dunk n' Donuts!

Με τον Koloso Dunk n' Donuts να έχει απώλεια ενός βαθμού, από τιμωρία, έχει έρθει στην ίδια βαθμολογική θέση με τους Basket Case, αν και έχει καλύτερο σερί στον πρώτο όμιλο της Winter Development League 2 19/20, με 7-6 έναντι 6-7 των Basket Case. Στον πρώτο γύρο μάλιστα, οι Basket Case είχαν κερδίσει 61-53, και στην αναμέτρηση του δεύτερου γύρου θα θελήσουν νίκη εκτός έδρας, τη στιγμή που ο Kolosos Dunk n’ Donuts, δεν έχει περιθώρια για απώλειες βαθμών για να μη βγει εκτός συμμετοχής από τα μπαράζ που οδηγούν στην Development I League. Οι δύο ομάδες μοιράζονται την τέταρτη θέση στον όμιλο, και η αναμέτρηση είναι άκρως ενδιαφέρουσα.

Αρκετά εύστοχες θα εμφανιστούν και οι 2 ομάδες, στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, με τους Basket Case να είναι λίγο καλύτεροι, καθώς θα επικρατήσουν στο δεκάλεπτο με σκορ 13-16. Από τον Koloso Dunk n’ Donuts, ξεχώρισε με την επιθετική του απόδοση ο Παλαντζάς, με 2 εύστοχα τρίποντα, ενώ από τους Basket Case, ο Ταγκούλης θα πετύχει 5 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες, δε θα συνεχίσουν με την ίδια απόδοση και ευστοχία στην επίθεση. Μάλιστα ο Kolosos Dunk n’ Donuts, θα πάρει timeout 03’ και 44’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς είχε κολλήσει στο επιθετικό κομμάτι περισσότερο από τους Basket Case. Το επιμέρους σκορ ημιχρόνου θα είναι 9-6 και το σκορ ημιχρόνου ισόπαλο 22-22. Για τον Koloso Dunk n’ Donuts, Παλαντζάς και Κουβάρογλου θα πετύχουν από 1 τρίποντο έκαστος, ενώ από τους Basket Case, δε θα ξεχωρίσει κάποιος από τους παίκτες τους στο επιθετικό κομμάτι, με 3 παίκτες τους να μοιράζονται τους 6 πόντους του δεκαλέπτου.

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Basket Case, θα επιτύχουν να πάρουν διαφορά 6 πόντων (28-34) από τον Koloso Dunk n’ Donuts και θα αναγκάσουν τον γηπεδούχο Κολοσσό, σε timeout, λίγο αργότερα στο 30-34. Μετά το timeout, σχεδόν με τη λήξη, ο Δημόπουλος θα πετύχει τρίποντο και το δεκάλεπτο θα λήξει με το σχεδόν ισόπαλο 33-34. Για τον Koloso Dunk n’ Donuts, θα ξεχωρίσει ο Ρούσσης με 5 πόντους, ενώ από τους Basket Case, ο Ταγκούλης θα πετύχει 6 πόντους.

Στη τελευταία περίοδο ο Kolosos Dunk n’ Donuts, θα ξεκινήσει με τρίποντα το δεκάλεπτο και θα αναγκάσει τους Basket Case σε timeout με το σκορ να είναι 39-34, 07’ και 23’’ πριν τη λήξη του ματς. Φάνηκε πως στο timeout, οι Basket Case, συμφώνησαν να περάσουν τη μπάλα χαμηλά στους ψηλούς τους. Επειδή δεν τα κατάφεραν, ξαναπήραν timeout με το σκορ να είναι 41-34, 04’ και 33’’ πριν τη λήξη. Δε θα φανούν ωστόσο στη συνέχεια αρκετά δυναμικοί για να γυρίσουν το ματς και θα χάσουν το παιχνίδι πετυχαίνοντας μόλις 3 πόντους στο δεκάλεπτο, έναντι 13 πόντων που πέτυχε ο Kolosos Dunk n’ Donuts. Για τον Koloso Dunk n’ Donuts, ο Κουβάρογλου θα κάνει τη διαφορά με 2 τρίποντα, ενώ από τους Basket Case, οι 3 πόντοι τους ήρθαν από βολές του Ταγκούλη. Τελικό σκορ 46-37.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/17 βολές, 9/30 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 33 rebounds (5 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 12/19 βολές, 11/35 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Πήραν 30 rebounds (3 επιθετικά), έδωσαν 7 assists, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Κουβάρογλου (Kolosos Dunk n’ Donuts) που πέτυχε 9 πόντους έχοντας 0/2 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 6 rebounds (1 επιθετικό), μοίρασε 2 assists, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε με τελικό efficiency 12 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Ταγκούλης (Basket Case) που πέτυχε 17 πόντους έχοντας 11/14 βολές, 3/12 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 8 rebounds (2 επιθετικά), μοίρασε 1 assist και είχε 2 κοψίματα με τελικό efficiency 12 (Λάθη:3).

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας): Δημόπουλος 6(1), Ζαμπούρας 2, Κουβάρογλου (mvp), Παλαντζάς 10(3), Παντελεήμων 4, Ρούσσης 5, Χαροκόπος 3, Χουλιαράς 7.

Basket Case (Χέλμης): Δήμου 5, Καλκάνης 2, Καλοκαιρινός 2, Κολιάκος 7(1), Σαρακινός, Σταμουλακάτος 2, Ταγκούλης (vp), Χέλμης 2.

Τι μας άρεσε: Οι Κολοσσοί πέτυχαν τα τρίποντα τη στιγμή που έπρεπε.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά σε δίποντα (24%) και τρίποντα (6.7%) των Basket Case.