15/09/2021
Aguanile 13 10 7 17 - 47 -
Γιουγκοπιάστηκα 14 6 17 15 - 52 -

Ξεκίνημα με το… δεξί για Γιούγκο!

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγαν στις αποσκευές τους οι παίκτες της Γιουγκοπιάστηκα, καθώς στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου του Κυπέλλου, επιβλήθηκαν με 47-52 της Aguanile, σε ένα ματς με πολλές δυνατές μονομαχίες και όμορφες φάσεις.
Κορωνάκος και Νικολαΐδης ήταν οι δύο παίκτες της Γιουγκοπιάστηκα που ξεκίνησαν… φουριόζοι τον αγώνα, με τον Γιαγληκάκη να αφήνει για λίγο τον ρόλο του οργανωτή για Aguanile και να σκοράρει, με το σκορ να κλείνει στο 13-14 για τους κίτρινους.
Παπαγεωργίου και Πατάγιας έδωσαν σκορ για τη “Γιούγκο” στις αρχές της δεύτερης περιόδου, μέχρι ο Σιμιτσόπουλος να δώσει χείρα βοηθείας στον εξαιρετικό Γιαγληκάκη, για το κλείσιμο του ημιχρόνου, με 23-20 για Aguanile.
Πολλές οι όμορφες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Γιουγκοπιάστηκα να ανεβάζει ρυθμούς και να εκμεταλλεύεται στα έπακρο το επιθετικό ταλέντο των Κορωνάκου και Νικολαΐδη, παίρνοντας παράλληλα τα ηνία του αγώνα, με το δεκαλεπτο να κλείνει στο 30-37.
Η διαφορά στις αρχές της τελευταίας περιόδου ανέβηκε ακόμα και στους 12 πόντους, μέχρι μια ύστατη προσπάθεια της Aguanile με τον Τσιγκουνάκη να πρωτοστατεί, φέρει τη διαφορά στον πόντο, με τον Νικολαΐδη όμως να… μιλάει στο κρίσιμο σημείο και να υπογραφεί τη νίκη της ομάδος του, με τελικό σκορ 47-52.
Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Παντελής Κορωνάκος, με τον γκαρντ της Γιουγκοπιάστηκα να έχει 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Aguanile ξεχώρισε ο Κρίτων Γιαγληκάκης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/52 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 8/19 βολές, 29 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/45 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 9/16 βολές, 51 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 22 λάθη.