28/09/2021
Πι Stoli α 12 13 12 20 - 57 -
Sikamino Bulls 9 10 13 18 - 50 -

Ξεκίνημα με το δεξί για τα Πι stoli A!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για τη διοργάνωση του Basketaki Cup, τα Πιστόλια  πέτυχαν τη πρώτη τους  νίκη στο θεσμό , καθώς επιβλήθηκαν των Sikamino Bulls με 57-50 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε πολύ καλή μέρα τον Γιώργο Λιόλιο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, πήρε ριμπάουντ και έβαλε καθοριστικούς πόντους σε καίρια χρονικά σημεία της αναμέτρησης τελειώνοντας με 22 πόντους στο ενεργητικό του.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ , 5-7, με τον Παπαδιονυσίου και τη παρέα του να απαντούν και με ένα επιμέρους 5-3 να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με διαφορά τριών πόντων , 12-9 . Ο  Κωνσταντίνος Τζαβάρας πέτυχε 4 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Ευθύμης Γεωργίου από την πλευρά των Bulls.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού τα Πιστόλια κράτησαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του , καθώς προηγήθηκαν ,16-13 και 20-16 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει μπροστά με 25-19 .Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Βούλγαρης με 4 πόντους , ενώ από τους ηττημένους  ο  Κοζούνογλου είχε 5.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Sikamino έφεραν το παιχνίδι στο πόντο ,30-31, με τα Πιστόλια να απαντούν και με ένα επιμέρους 6-2 να κλείνουν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων , 37-32. Σε αυτό το διάστημα ο Γιώργος Λιόλιος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση πετυχαίνοντας  7 καθοριστικούς πόντους  , ενώ ο Τσιγκουνάκης είχε 4 .

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , έβαλαν μεγάλα καλάθια και προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους διαφορά, 50-38 .Το μόνο που κατάφεραν οι Sikamino ήταν να μειώσουν σε 57-50 , όπου ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης . Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στους νικητές  , οι οποίοι παρά τις απουσίες απέδειξαν ότι παραμένουν μια από τις πιο καλές και παραδοσιακές δυνάμεις της διοργάνωσης .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λιόλιος  με 22  πόντους , 6 ριμπάουντ ,  2 κλεψίματα , 1 ασίστ  και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Ευθύμης Γεωργίου είχε 12 πόντους , 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα  .

Οι νικητές είχαν συνολικά 15/34 δίποντα  2/24 τρίποντα , 21/32 βολές , 40 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 6 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 14 λάθη . Οι φιλοξενούμενοι  είχαν  16/54 δίποντα ,  3/18 τρίποντα ,  9/16 βολές , 37 ριμπάουντ ,  3 ασίστ , 5 κλεψίματα και 9  λάθη .

Πιστόλια(Παπαδιονυσίου): Ντάσκαρης 3, Γιαννουλάκης  , Λιόλιος 22 , Τζαβάρας 12 , Παπαδιονυσίου 8 , Βούλγαρης 8, Λαδάς 4 .

Sikamino Bulls(Πολίτης) : Πίτλιγγερ  , Τσιγκουνάκης 8 , Γεωργίου 12 , Πολίτης  , Χατζησμάλης 6 , Δημητρίου 5 , Στεφανούρης 8  , Κοζούνογλου 7 , Γραικούσης , Νικολακάκης 4 .

Τι μας άρεσε : Η πολύ καλή απόδοση των γηπεδούχων στη τέταρτη περίοδο που είχε σαν αποτέλεσμα να πετύχουν μια σπουδαία νίκη.