31/03/2024
Αμόκ 16 15 24 18 - 73 -
Αμφιδέξιοι 13 14 20 19 - 66 -

Ξεκίνημα με το δεξί για την Αμόκ!

Πολύ ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι Αμφιδέξιοι, μπήκαν διαβασμένοι και δεν επέτρεπαν στην Αμόκ να παίξει το γρήγορο μπάσκετ που θέλει και προηγήθηκαν 10-11 με καλάθι του Γεωργόπουλου. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 16-14.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Αμόκ να βρίσκει σκορ κοντά στο καλάθι από τον Κελεπούρη και να προηγείται 27-20. Ο Στουρνάρας με πέντε γρήγορους πόντους μείωσε τη διαφορά στο καλάθι 29-27, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 31-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα άλλαξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε γρήγορες επιθέσεις σε κάθε ευκαιρία.  Ρίζος, Κακκαβάς και Γεωργόπουλος πήραν μπρος στην επίθεση για τους Αμφιδέξιους που προηγήθηκαν με σκορ 42-45. Όμως αυτό είναι το στυλ μπάσκετ σήμα κατατεθέν της Αμόκ. Με τον Ορφανό να δημιουργεί και τους Γραμματικό, Κελεπούρη να εκτελούν οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (55-47).

Η Αμόκ είχε βάλει πλέον το νερό στο αυλάκι και φρόντισε να ταΐζει τον Κελεπούρη κοντά στο καλάθι που έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση. Οι Αμφιδέξιοι, με το μικρό ροτέισον που αγωνίζονται όλη την χρονιά, έμειναν από δυνάμεις στο τέλος, με την Αμόκ να παίρνει την νίκη με σκορ 73-66 και να κάνει το 1-0 στην σειρά.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κελεπούρης με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κακκαβάς με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Αμόκ (Ορφανός): Αβαρκιώτης, Βιγικάκης 8, Γραμματικός 11, Γρηγορίου, Διονυσόπουλος 7, Ιωαννίδης, Κελεπούρης 26, Ορφανός 16, Τσατσάνης 2, Τσολάκος Λ. 3, Τσολάκος Κ. 4.

Αμφιδέξιοι (Κακκαβάς): Γεωργόπουλος 12, Γκατζιώρας 9, Κακκαβάς 20, Ρίζος 9, Στουρνάρας 11, Τζαβέλας 4, Τζωρτζάκης 3.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση της Αμόκ στο δεύτερο ημίχρονο.