28/09/2020
Παντοφlakers 23 17 8 9 - 45 -
Ιπ-πότες 6 11 8 14 - 53 -

Ξεκίνημα με το δεξί για τους Ιππότες!

Οι Ιππότες ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την φετινή χρονιά, αφού στο πρώτο τους παιχνίδι στο Basketaki Cup, κέρδισαν στην Ανθούσα με 53-45 τους Παντοφlakers!

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Ιππότες μπήκαν στο παρκέ πολύ δυνατά και με τους Ρούσσο, Μαυρογιαννάκη και Αγγελόπουλο να σκοράρουν κατά ριπάς, προηγήθηκαν με 23-6 με το τέλος του δεκαλέπτου. Για τους Παντοφlakers, 3 πόντους σημείωσε ο John Sugar.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κίτρινοι» προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν. Με τον Βούλγαρη να σημειώνει 6 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 17-11 σερί και μείωσαν σε 34-23 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την ομάδα του Νταλαμπίρα, 5 πόντους σε αυτό το διάστημα πέτυχε ο Ανδρέας Κουρούμαλης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ νευρικές και άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 8-8 που ήταν το σκορ της περιόδου. Ο Γαρυφαλίδης, πέτυχε και τους 8 πόντους της ομάδας του, ενώ για τους Ιππότες, 4 έβαλε ο Αγγελόπουλος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ιππότες διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και πήραν τελικά την νίκη με 53-45, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup. Σε αυτή την περίοδο, 3 πόντους έβαλε ο Κουρούμαλης, ενώ για τις Παντόφλες, 10 o John Sugar, που όμως άργησε να ζεσταθεί.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μάριος Αγγελόπουλος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαχαρογιάννης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/48 εντός πεδιάς, 3/14 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 22/70 εντός πεδιάς, 4/23 τρίποντα και 5/14 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα.

Παντοφlakers (Sugar): Sugar 15, Καρπεράκης, Βούλγαρης 11, Λέκκας 4, Γαρυφαλίδης 12, Καρκάνης 3.

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 12, Χουσέας 5, Μπαμπάτσικος 2, Κουρούμαλης 8, Σιαπάνης 6, Μαυρογιαννάκης 9, Ρούσσος 2, Μούρτζος 4, Ανυφαντής 5.

Τι μας άρεσε: Το δυναμικό ξεκίνημα που είχαν οι Ιππότες στην χρονιά!

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές ελλείψεις που είχαν οι Παντοφlakers!