09/10/2020
Intercity BC 7 12 9 12 - 40 -
Terroristas 9 14 4 19 - 46 -

Ξεκίνημα με νίκη οι Terroristas!

Ξεκίνημα με το δεξί για τους Terroristas στον έκτο όμιλο της D2 , καθώς το βράδυ της Πέμπτης 9 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena , επικράτησαν δύσκολα με 40 – 46 απέναντι στην ελλιπή Intercity.

Η Intercity προηγήθηκε τρεις φορές στο πρώτο δεκάλεπτο με Νικολάου(4), Μακαντάση και οι Terroristas απάντησαν ισάριθμες με δύο τρίποντα του Λίτινα και καλάθι του Τσιαούση(7-9).

Το δεύτερο δεκάλεπτο κυλούσε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με Μπαλαφούτη(8) και Νικολάου(4) ενώ για τους φιλοξενούμενους Τσιαούσης(4), Νικολόπουλος(4),Στράτης, Λίτινας και Παπαγιάννης τους είχαν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο 19 – 23.

Στην τρίτη περίοδο η Intercity μπήκε πιο δυνατά και πήρε προβάδισμα με πέντε διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν, ενώ για τους Terroristas , τους μόλις 4 πόντους πέτυχαν Τσιαούσης και Λίτινας (28-27).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Terroristas να περνούν μπροστά με 5 πόντους του Κονοφάου και καλάθια από Λίτινα και Παπαγιάννη, για να φέρει η Intercity το ματς στα ίσια με 4 του Μακαντάση και καλάθια από Νικολάου και Μπαλαφούτη (36 – 36.). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ξεμένουν από δυνάμεις σκοράροντας βολές με Νικολάου, Μακαντάση και ένα δίποντο με τον Μπαλαφούτη, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σταματόπουλου , με τον Νικολόπουλο να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του με 8 πόντους και ένα δίποντο με τον Στράτη να κλειδώσει την νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 40 – 46.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θωμάς Τσιαούσης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολάου με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά η Intercity είχε 16/44 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 5/21 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Οι Terroristas είχαν 18/48 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 7/14 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Intercity (Φιλίνης): Μακαντάσης 9(8ρ.),Σταυρόπουλος 2 (6ρ.), Χατζηλιάς 2(6ρ.),Μπαλαφούτης 13(3κλ.),Νικολάου 12 (13ρ.),Δούνης 2.

Terroristas(Σταματόπουλος): Νικολόπουλος 12 (15ρ,5 ας.), Βατικιώτης, Παπαγιάννης 4 (7ρ.), Τσιαούσης 8 (9ρ.), Μπουγάς, Λίτινας 12, Στράτης 4 (6ρ.)Κονοφάος 6, Αλεξιάδης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και των δύο στην διεκδίκηση της νίκης!