25/06/2021
Salonica Titans 12 15 12 20 - 59 -
Evosmos City Nets 21 19 26 11 - 77 -

Ξεκίνημα με το δεξί για τους παίκτες του Evosmos City Nets!

Οι παίκτες του Evosmos City Nets ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται στο όγδοο λεπτό με 8-2. Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε αυτούς τους ρυθμούς με τον  Τάσο Αμπατζή να πετυχαίνει έξι πόντους και να βοηθάει την ομάδα του να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας εννέα πόντων, ενώ από την μεριά των Salonica Titans ο Θεόδωρος Βανδήρας με εφτά πόντους προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ. Το τελικό σκορ της περιόδου ήταν 21-12.

Οι πρώτοι πόντοι του Evosmos City Nets στη δεύτερη περίοδο ήρθαν  από τα τρίποντα των Στράντζαλη (δύο τρίποντα), Δημήτρη Αμπατζή και Τάσο Αμπατζή (από ένα τρίποντο). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απαντήσουν πετυχαίνοντας πόντους κοντά στο καλάθι με μπροστάρηδες τον Χρήστο Καλαντζή και Παναγιώτη Αξά, ο οποίος διαμόρφωσε το 27-40 με καλάθι στον αιφνιδιασμό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα μικρό σερί τριών πόντων από τους Λαππά και Βανδήρα για να μειώσουν την διαφορά στους 10 πόντους. Η συνέχεια όμως άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκαναν ένα σερί 13-0 και εκτόξευσαν την διαφορά στους 23 πόντους. Ο Τάσος Αμπατζής έδειξε ότι είναι σε μεγάλη φόρμα πετυχαίνοντας 13 πόντους με τέσσερα τρίποντα.

Στη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι παίκτες του Evosmos City Nets χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία στους Salonica Titans να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και να μειώσουν την διαφορά στο τελικό 59-77. Σε αυτή την περίοδο ήταν εξαιρετικός ο Τσουφλίδης, ο οποίος πέτυχε τους 6 τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Salonica Titans: Λάπας 0 (18ρ.), Καλογήρος 7 (11ρ., 5ασ.), Βανδήρας 19 (3τρ., 1μπ.), Δημητριάδης 0, Καλαντζής 6 (5ρ.), Καλάθας 2, Τσουφλίδης 12 (9ρ.), Αξάς 14

Evosmos City Nets: Στράντζαλης 11 (3τρ., 9ρ., 1μπ.), Αμπατζής Τάσος 21 (5τρ.), Νικολαΐδης 3 (1τρ.),Αγατσιώτης 2 (7ρ.), Κωδωνάς Δημήτριος 2, Γαρδάνης Σοφοκλής 7 (1τρ., 4ασ.)Γαρδάνης Γιάννης 15 (2τρ., 1μπ.), Αμπατζής Δημήτρης 10 (2τρ.), Κωδωνάς Γιώργος 2, Μαραντίδης 2, Τζαμαλής 0, Σταυρίδης 2

Τι μας άρεσε: Οι παίκτες του Evosmos City Nets ξεκίνησαν από την αρχή δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας ελκυστικό μπάσκετ, με πολλά εύστοχα τρίποντα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι και να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος