13/02/2023
CITÉ BC 11 7 4 8 - 30 -
Nutriclab BC 13 12 12 19 - 56 -

Ξεκίνημα στις αγωνιστικές υποχρεώσεις με το δεξί για τους Nutriclab BC!

Και οι δύο ομάδες πάλεψαν στην πρώτη ομάδα για να πάρουν το προβάδισμα στον αγώνα. Νικητές από αυτη την μάχη βγήκαν οι Nutriclab BC όπου με μπροστάρηδες τον Ιακωβίδη και τον Αρώνη κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Η απάντηση από τους CITE BC ήταν άμεση με τον Τζανέτο να μειώνει και να διαμορφώνει το 11-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Αποστολίδη και του Χουρδάκη. Οι CITE BC βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τζιοπάνο και τον Λεπτόπουλο αλλά δεν είχαν συνέπεια στην απόδοση τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-25.

Οι Nutriclab BC συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους στην τρίτη περίοδο. Με καλές άμυνες και τον Χουρδάκη να μοιράζει την μία ασσίστ μετά την άλλη κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι CITE BC δεν μπόρεσαν ποτέ να βρούν ρυθμό στην επίθεση καθώς ήταν υπερβολικά άστοχοι από την περιφέρεια. Η λήξη της περιόδου βρηκε τις δύο ομάδες στο 22-37.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν και έτσι είχαμε αρκετές όμορφες και θεαματικές φάσεις. Οι CITE BC βρήκαν χώρους και ο Σταυρακίδης με τον Τζανέτο πετύχαιναν το ένα καλάθι μετά το άλλο, ενώ οι Nutriclab BC απαντούσαν με τα καλάθια του Κουτσετσούλη και του Κατέρη οι οποίοι ήσταν ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα δίνοντας την νίκη στην ομάδα τους με το τελικό 30-56.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Μιχάλης Χουρδάκης με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χρήστος Τζανέτος με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

CITE BC: Τζάστας 2, Τζιόπανος 5, Τζανέτος 9, Λπτόπουλος 4, Σταυρακίδης 6(2), Μπατάλας 2, Στρόλιος 2.

Nutriclab BC: Ιακωβίδης 8, Αρώνης 7(1), Αποστολίδης 13(1), Χουρδάκης 7(1), Κουτσφετσούλης 6, Ιορδανίδης 3, Κίνης, Κατέρης 12.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Nutriclab BC.