03/10/2023
Anatolians Jazz 14 16 14 18 - 62 -
Respect 18 17 12 22 - 69 -

Ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα οι Respect!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Respect και κατάφεραν να πάρουν νωρίς στο παιχνίδι κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Ανδρεάδη και του Αξά. Οι Anatolians Jazz δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Οδοντίδη και του Χατζόπουλου διαμορφώνοντας το 14-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Μπαντή να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση, όμως οι Respect έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Μυλωνά και τον Αξά να είναι σε εξαιρετική μέρα διατηρώντας το προβάδισμα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 30-35.

Η αντεπίθεση των Anatolians Jazz συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τον Χατζηεμμανουήλ, τον Οδοντίδη και τον Χατζόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Respect βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Νεδελκόπουλου, του Μυλωνά και του Ξένου διαμορφώνοντας το 44-47.

Στην τέταρτη περίοδο οι Anatolians Jazz ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τα καλάθια του Χατζηεμμανουήλ και του Οδοντίδη, όμως οι Respect έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 62-69.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Ευθύμης Μυλωνάς με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Anatolians Jazz ξεχώρισε ο Γιώργος Μπαντής με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Anatolians Jazz: Χατζηεμμανουήλ 21(4), Εφραιμίδης, Οδοντίδης 14, Βαφειάδης 2, Μπαντής 13(1), Καρράς 2, Αλεξιάδης 2, Χατζόπουλος 8.

Respect: Γρίδας 4, Πετρούδης, Μυώνάς 22, Μολυβιάτης, Ξένος 5(1), Ανδρεάδης 9(3), Αξάς 15(1), Νεδελκκόπουλος 14, Κάϊσεφ.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.