02/10/2023
Rookie Balboa 12 8 10 18 - 48 -
SKG Bugs 12 20 11 12 - 55 -

Ξεκίνησαν με το δεξί στο πρωτάθλημα ο SKG Bugs!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο με τους SKG Bugs να προσπαθούν να πάρουν το προβάδισμα με τα καλάθια του Λέφα, του Παπαδόπουλου και του Βοσκάκη, όμως οι Rookie Balboa με τις προσπάθειες του Ελοβάρη, του Χρυσοβίτσανου και του Κουκάκη έμειναν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 12-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι SKG Bugs ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν ένα μικρό σερί με τον Λέφα και τον Αθανασιάδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Rookie Balboa προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Ξάνθη και του Καρατζά, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 20-32.

Στην τρίτη περίοδο οι Rookie Balboa προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Ελοβάρη και τον Καρατζά να έχουν βρεί ρυθμό στην επίθεση, όμως οι SKG Bugs κράτησαν την διαφορά που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Βοσκάκη, τον Παπαδόπουλο και τον Αθανασιάδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι διαμορφώνοντας το 30-43.

Στην τέταρτη περίοδο οι Rookie Balboa εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τον Καρατζά και τον Ξάνθη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι SKG Bugs κράτησαν την ψυχραιμία τους και με τον Λέφα να είναι ασταμάτητος στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 48-55.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Βοσκάκης με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους Rookie Balboa ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Καρατζάς με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Rookie Balboa: Χρυσοβιτσάνος 6(1), Ελοβάρης 8, Ζωγράφος 2, Ξάνθης 10, Δούζης, Κουκάκης 5, Κατσαράκης 2, Στυλιάδης 3(1), Καρατζάς 12(2), Γκότσης, Κουλουζάκης, Μπακρατσάς.

SKG Bugs: Ξάνθος, Δασκάλου 2, Παπαδόπουλος 8(1), Αθανασιάδης 8(2), Τασιούλας 1, Παπαδόπουλος 5 Λέφας 18(4), Βοσκάκης 10, Σαιβανίδης.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Rookie Balboa στο δεύτερο ημίχρονο.