15/12/2022
Greek Freaks 24 2 15 21 - 62 -
Hellenic Energy 11 6 8 9 - 35 -

Ξεκίνησαν την αντεπίθεση οι Greek Freaks!

Το βραδάκι της Πέμπτης 15 Δεκεμβρίου στο Athens Sports Hall, οι Greek Freaks έπαιξαν ωραίο μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα και δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν απέναντι στα ΕΛ.ΠΕ με 62 – 35, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τέσσερις αγώνες.

Οι Freaks έπιασαν εξαιρετική απόδοση στο πρώτο δεκάλεπτο, βρήκαν πρωταγωνιστές στα πρόσωπα των Μπάμπαλη που πέτυχε 8 και Χαλούδη που πέτυχε 7 πόντους και έστειλαν την διαφορά στο +13. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα ΕΛ.ΠΕ. έβγαλαν προσωρινή αντίδραση με τον Προκοπίδη να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Θεάκο ένα τρίποντο,αλλά στη συνέχεια κατέρρευσαν κι έμειναν πίσω με 24-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ήταν απελπιστικές άστοχες με την φτωχή συγκομιδή να γράφει 2– 6. Το μοναδικό καλάθι για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Υφαντόπουλος μετά από εννιά αγωνιστικά λεπτά, ενώ για τα ΕΛΠΕ, από ένα καλάθι πέτυχαν οι Γιαννίμπας, Καπρέτσος και Σκαρπέλης, για το 26 – 18 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις και με μπροστάρη τον Χαλούδη με 8 πόντους και τέσσερις ακόμα παίχτες να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ξέφυγαν 41 – 26. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τον Κατζέλη να ξεχωρίζει με 4 πόντους.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η τέταρτη περίοδος, με την διαφορά να μεγαλώνει ολοένα για τους γηπεδούχους. Τα ΕΛΠΕ προσπαθούσαν να μειώσουν χωρίς να τα καταφέρνουν με 5 πόντους του Κατζέλη και 4 του Σκαρπέλη. Την ίδια ώρα, οι Freaks έδειχναν ασταμάτητοι στο παρκέ και με αιχμή του δόρατος τον Καρατζή με 11 πόντους και τον Σύλλα να ακολουθεί με 5, διαμόρφωσαν το τελικό 62 – 35.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Φώτης Μπάμπαλης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Σκαρπέλης με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Freaks είχαν 19 / 51 δίποντα, 6 / 13 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Τα ΕΛΠΕ είχαν 13 / 41 δίποντα, 1 / 17 τρίποντα, 6 / 15 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Greek Freaks(Υφαντόπουλος): Θεοχάρης, Ιωαννίδης 3(8ρ.), Καρατζής 16(16ρ.), Μπάμπαλης 14(14ρ.),Προκάκης 2, Σύλλας 5, Υφαντόπουλος 7,Χαλούδης 15.

ΕΛ.ΠΕ.(Πέτρου): Γιαννίμπας 2,Διακουμής, Θεάκος 5, Καπρέτσος 2, Γκατζέλης 11, Προκοπίδης 6, Σκαρπέλης 8(8ρ.), Στάθης 1(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η σιγουριά που σου έδιναν οι Freaks πως θα κερδίσουν το παιχνίδι.