26/11/2021
Somalia Pirates 12 12 11 14 - 49 -
Gerakas Hawks 19 15 16 20 - 70 -

Ξεκίνησε η αντεπίθεση των Gerakas Hawks!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena οι Gerakas Hawks πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στον 1ο όμιλο της Master League, επικρατώντας των Somalia Pirates με το εμφατικό 49-70. Τα Γεράκια που (πριν το ματς) έμοιαζαν πληγωμένα από τις συνεχόμενες οριακές ήττες, παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο και παρέμειναν συγκεντρωμένα όλο το 40λεπτο. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για το Πειρατικό που πλήρωσε την περιφερειακή του αστοχία (2/22 τρίποντα, 9,1%), συγκριτικά με τους Hawks (13/30 τρίποντα, 43,3%).

Δυνατή εκκίνηση πραγματοποίησαν οι φιλοξενούμενοι στο ΟΑΚΑ. Με τον Δημήτρη Γκόρο (9π. με 2 τρίπ.) να πετάει φωτιές από νωρίς και τους Σάββα Αβαράκη (5π. με 1 τρίπ.) και Κωνσταντίνο Τοπούζογλου (1 τρίπ.) να τον ακολουθούν, οι Hawks μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, οι Νίκος Νικολουζάκης (4π.) και Ηλίας Παπαηλίου (4π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν κρατώντας την ομάδα τους στο -7. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-19.

Παρόμοιο το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι τυπικά γηπεδούχοι Σομαλοί βασίστηκαν εκ νέου στους Η. Παπαηλίου και Ν. Νικολουζάκη, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Γιάννης Κολαξής με 5 πόντους. Τα μακρινά σουτ του Κ. Τοπούζογλου, όμως, σε συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο του Δ. Γκόρου έφεραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για τους μετέπειτα νικητές. Σκορ ημιχρόνου, 24-34.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Με τον Δημήτρη Γκόρο να προσθέτει ακόμη 7 πόντους στη συλλογή του και τους Τ. Σαρακηνό (3π.) και Σ. Πικάση (3π.) να τον ακολουθούν, οι Gerakas Hawks ξέφυγαν για τα καλά. Οι Σομαλοί δεν είχαν τρόπο αντίδρασης, παρά μόνο τα τρεξίματα του αεικίνητου Η. Παπαηλίου (7π.) και τη μαχητικότητα του Ν. Νικολουζάκη (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-50.

Ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και οι Σομαλοί φάνηκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για την ανατροπή. Με πρωταγωνιστές τους Γ. Κολαξή και Η. Παπαηλίου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 10. Το μομέντουμ έδειχνε Πειρατικό, αλλά οι Δ. Γκόρος και Κ. Τοπούζογλου είχαν διαφορετική γνώμη. Εκτελώντας με ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6,75μ το δίδυμο των Hawks απλοποίησε γρήγορα την υπόθεση νίκη, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20. Το εναπομείναντα λεπτά έλαβαν διαδικαστικό χαρακτήρα και οι Hawks απέδρασαν από το ΟΑΚΑ με το πρώτο φετινό ροζ φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα οι Somalia Pirates είχαν 17/43 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Gerakas Hawks είχαν 12/33 δίποντα, 13/30 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Γκόρος με 28 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Πειρατές ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαηλίου με 16 πόντους και double-double, έχοντας 6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ.

Somalia Pirates (Βελιβασάκης) :  Πιτίδης 3, Πιτσούνης, Παπαηλίου 16 (13 ριμπ., 1 τρίπ.), Στραβοπιεράκος 4, Μαυράκης 2, Σταματέας, Κολαξής 13 (6 ριμπ., 1 τρίπ.), Νικολουζάκης 9 (12 ριμπ.), Ντούλης 2 (6 ριμπ.).

Gerakas Hawks (Πικάσης) : Σκλαβούνος 6 (5 ριμπ.), Γκόρος 28 (8 ριμπ., 5 τρίπ.), Σαρακηνός 10 (4 κλεψ., 2 τρίπ.), Πικάσης 2 (6 ριμπ.), Αβαράκης 12 (7 ριμπ., 3 κλεψ., 2 τρίπ.), Τοπούζογλου 12 (7 ριμπ., 4 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η τρομερή ευστοχία των νικητών στο περιφερειακό σουτ.