21/09/2019
Pink Flamingos 21 23 9 18 - 71 -
Komodo Dragons 15 12 14 15 - 56 -

Ξεκίνησε το καράβι των Pink Flamingos!

Με όπλο το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο τους, οι Pink Flamingos επικράτησαν εύκολα χθες το βράδυ των DPG Warriors με 71-56 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 36ο όμιλο του κυπέλλου.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Pink Flamingos στο ματς, καθώς με τους Ζαχαρόπουλο (7π), Κορρέ (6π), Γουσέτη (5π) και Λυκούση (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, προηγήθηκαν με 21-15. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι Ρόκιζας (6π), Μαράκης (3π) και Βαζαίος (3π).

Έχοντας βρει ρυθμό από τα μέσα της πρώτης περιόδου, οι ροζ συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 9 νέους πόντους του Ζαχαρόπουλου και 8 του Λυκούση, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 44-27! Ο Βεργόπουλος με τον Παπαγεωργίου ήταν αυτοί που με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση για τους DPG Warriors στην δεύτερη περίοδο.

Με τρίποντη βόμβα του Γουσέτη και βοήθειες των Λυκούση, Ζαχαρόπουλου και Γαλιάτσου, οι Pink Flamingos ξέφυγαν στους 20, 53-33, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα οι πράσινοι και με 4 πόντους του Γιουλούντα και άλλους τόσους του Ρόκιζα, μείωσαν στους 12, 53-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Pink Flamingos διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες τους Λυκούση (7π), Κορρέ (4π) και Γκαλά (3π), έφτασαν στη νίκη με 71-56! Για τους DPG Warriors στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βεργόπουλος (4π), Gio (3π) και Ζενέλης (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 20/49 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ έκαναν μόλις 4 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/13 βολές, 19/54 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp των Pink Flamingos ο Κορρές με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των DPG Warriors ο Βεργόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 δίποντα, ενώ πήρε 13 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος!

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Λαμπρινός 4, Γκαλάς 5, Λυκούσης 20 (3), Γουσέτης 8 (2), Ζαχαρόπουλος 20 (2), Κορρές 10, Γαλιάτσος 4

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Gio 5 (1), Βεργόπουλος 12, Παπαγεωργίου 9, Ζενέλης 5, Λαζαρίκος 2, Ρόκιζας 8, Μαράκης 5 (1), Βαζαίος 5 (1), Γιουλούντας 5

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο ημίχρονο των Pink Flamingos, αλλά και η προσπάθεια των DPG Warriors να επιστρέψουν στο τρίτο δεκάλεπτο!