01/10/2023
Campeon Εθνικός Star 11 10 9 8 - 38 -
Το Τρίτο Φύλο 3 15 13 12 - 43 -

Ξεκινώντας από την άμυνα το Τρίτο Φύλο!

Μεσημεράκι Κυριακής στον Άγιο Νικόλαο, το Τρίτο Φύλλο έκανε το τρία στα τρία, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και επικρατώντας του Campeon Εθνικού Star με 38-43. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Ο Εθνικός Star κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Με έξι πόντους του Βαλμά και τέσσερις του Δεληδάκη, οι μπλε πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ. Από την άλλη, το Τρίτο Φύλο δυσκολεύτηκε να βρει στόχο και σκόραρε μόνο δια χειρός Κουτσωνά από τη γραμμή των 6,75. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 11-3!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Τρίτο Φύλλο βρήκε τα πατήματά του και το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με τον Παππά (10π.) και τον Καστρίνιο (3π.), ψαλιδίζοντας έτσι τη διαφορά στους τρεις. Ο Εθνικός Σταρ κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα και με σκόρερ τον Δεληδάκη (4π.) και τον Τόλια (2π.), παρέμεινε τρεις πόντους μπροστά στο σκορ, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 21-18.

Χωρίς να διεκδικεί δάφνες ποιότητας από άποψη θεάματος, τo Τρίτο Φύλο έσφιξε τα λουριά στην άμυνα από την αρχή του δεύτερου μέρους και βρήκε λύσεις μπροστά με τέσσερις πόντους του Καστρίνιου, δύο του Γκρέμπι και του Παππά, καθώς και με τρεις βολές του Κουτσωνά. Ο Εθνικός Σταρ, αν και τα βρήκε δύσκολα, σκόραρε με το Λάγιο (5π.) και το Βαλμά (2π.). Σκορ δεκαλέπτου 30-31!

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα πέντε λεπτά οι παίκτες του Βαλμά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν ο Πανάγος και ο Παππάς από την άλλη, σκοράροντας δύο πόντους έκαστος. Ο Λάγιος με ένα τρίποντο έλυσε το γόρδιο δεσμό για την ομάδα του, αλλά η παρουσία του Καστρίνιου σε άμυνα και επίθεση φάνηκε καθοριστική για το Τρίτο Φύλο. Με τρεις δικούς του πόντους, η ομάδα του πήρε την τρίτη διαδοχική της νίκη για φέτος με 38-43 και σκαρφάλωσε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας του πρώτου ομίλου της Development 2.

Betsson MVP για το Τρίτο Φύλο αναδείχθηκε ο Στέφανος Παππάς ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ.

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Γκρέμπι 4, Καστρίνιος 14 (10 ριμπ.), Δεληγιάννης, Κουτσωνάς 7, Κοιμτζόγλου, Πανάγος 2, Παππάς 16 (10ριμπ.)

Campeon Εθνικός Star (Βαλμάς): Βαλμάς 12, Αλ. Γαλάνης , Χρ. Γαλάνης 3, Δεληδάκης 8, Ζουρίδης (11ρ.), Λάππας 13, Τόλιας 2

Τι μας άρεσε: Η άμυνα από ατσάλι του Τρίτου Φύλου στο δεύτερο ημίχρονο!