24/06/2021
Στιφάδο Bulls 17 14 9 7 - 47 -
West Kings 3 16 11 5 - 35 -

Ξεμούδιασαν και οι δύο, κέρδισαν οι Στιφάδο!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Στιφάδο Bulls στον έκτο όμιλο της Summer Master League, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν εύκολα των West Kings με 47-35 στο κλειστό του Κολωνού.

Με το δίδυμο Jay Jay – Μυστιλόγλου να ξεκινάει δυνατά το ματς με 8 και 7 πόντους, αντίστοιχα, οι Στιφάδο Bulls έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 14 πόντων, 17-3, με τον Γιοβάνη να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά από την περιφέρεια.

Στην δεύτερη περίοδο οι West Kings έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Σταυρούλη (5π), Γκουρβέλο (4π) και Βαγγέλη Τσεμπέρη (3π), μείωσαν στους 5, 19-14, 5:30 για την ανάπαυλα. Τελικά η ομάδα του Χατζή πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 12 πόντων, 31-19, χάρη σε 4 νέους πόντους του Jay Jay και τρίποντο του Πρόκου.

Με 4 πόντους του Ρωμοσιού και 4 του Βρεττού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν στους 18, 39-21. Στη συνέχεια της περιόδου το συγκρότημα του Μαρφαντά αντέδρασε και με τον Γκουρβέλο να ξεχωρίζει με 3 πόντους, μείωσε στους 10, 40-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, γεγονός που ευνόησε τους Στιφάδο Bulls, αφού με τρίποντο του Πρόκου και βοήθειες των Jay Jay και Μυστιλόγλου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 47-35. Για τους Βασιλιάδες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αναστόπουλος και Σταυρούλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 19/46 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/20 βολές, 10/41 δίποντα και 1/28 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ; έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Hall of Brands mvp των Στιφάδο Bulls ο Jay Jay με 14 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 7/9 δίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των West Kings ο Αναστόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, ενώ πήρε 13 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Ρωμοσιός 7, Πρόκος 8 (2), Μακρής 2, Jay Jay 14, Μυστιλόγλου 9, Κολέγκας, Βρεττός 6, Γιουρνάς, Ντούφας 1

West Kings (Μαρφαντάς): Τσεμπέρης Γ., Τσεμπέρης Β. 4 (1), Αναστόπουλος 6, Καραγκούνης 1, Φωτόπουλος 3, Σταυρούλης 9, Γκουρβέλος 7, Γιοβάνης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός που έδωσαν οι δύο ομάδες στον αγώνα!