30/03/2024
Μίνωες 20 19 25 9 - 73 -
Escapers 8 16 10 11 - 45 -

Ξεμπέρδεψαν από το πρώτο ματς οι Μίνωες!

Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και η διαφορά των 28 πόντων τους επιτρέπει πλέον να βλέπουν πιο άνετα το δεύτερο παιχνίδι. Από την πλευρά τους οι Escapers κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα στο πιο σημαντικό παιχνίδι τους στη σεζόν και δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να φανούν ανταγωνιστικοί.

Πιο αναλυτικά, οι Μίνωες στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού πήραν προβάδισμα με 9-4. Ο Βογιατζής ανέβασε την απόδοσή του και βοήθησε ώστε η ομάδα του από νωρίς να βρεθεί στο +10(16-6). Ο ίδιος εξακολουθούσε να είναι από τους πιο δραστήριους παίκτες εντός παρκέ και έτσι η διψήφια διαφορά παρέμεινε στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν κυρίως πίσω από τα 6,75 αλλά τα σουτ δεν έμπαιναν και έτσι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 20-8.

Ο Τάγκας βρήκε πόντους πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αλλά Αλτσαντζής, Συκάς και Μπάχας είχαν απαντήσεις από τη πλευρά των γηπεδούχων για το 28-16. Υπήρξαν στιγμές στη δεύτερη περίοδο που οι Μίνωες έβγαλαν άψογες συνεργασίες, ενώ γενικά υπήρχε πολυφωνία στην επίθεση με το σκορ να ξεφεύγει στο 30-17. Οι Μίνωες πήγαν στο ημίχρονο έχοντας υπέρ τους μία διαφορά 15 πόντων (39-24).

Ο Συκάς επέστρεψε γεμάτος όρεξη από τη διακοπή του ημιχρόνου και το +20 δεν άργησε να έρθει στο ματς (47-27). Ο Παπαστάμος πήρε κι αυτός πάνω του προσπάθειες και η απόσταση μεγάλωσε κι άλλο (58-29). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως πλέον δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους, καθώς η κούραση είχε αρχίσει να κάνει την εμφάνισή της. Οι Μίνωες συνέχισαν με φόρα και τελικά ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας στο +30(64-34).

Στη τέταρτη περίοδο ο ρυθμός έπεσε και το ματς έγινε πιο χαλαρό. Οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν σε μεγάλη απόσταση και θα πάνε πλέον στο δεύτερο παιχνίδι έχοντας στα χέρια τους το αβαντάζ των 28 πόντων, μετά το τελικό 73-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Βογιατζής με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από τους Escapers ξεχώρισε ο Γιώργος Τάγκας με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος Α. 1(3ρ.), Αλεξόπουλος Ν. 8(5ρ.), Αλτσαντζής 4(3ρ.), Βογιατζής 23(9ρ.), Γαλίτης 13(12ρ.), Μπαχάς 4(5ρ.), Παπαστάμος 10(2ρ.), Συκάς 10(5ρ.)

Escapers (Τάγκας): Δεπάστας 19(5ρ.), Κασδαναστάσης 5(5ρ.), Στρεμιέτσνι 4(7ρ.), Τάγκας 16(6ρ.), Τσιγκλιτσής 1(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως όλοι οι παίκτες και των δύο ομάδων σκόραραν στο ματς.