10/10/2019
JugoPLASTIKA 9 12 11 10 - 42 -
Bar Χελώνα 18 24 15 20 - 77 -

Ξεπέρασε και το εμπόδιο των «γιουγκοσλάβων» η Bar-Χελώνα!

Οι «μπλαουγκράνα» το βράδυ της Πέμπτης βρέθηκαν αντιμέτωποι με την JugoPlastika. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο με την ομάδα του Θάνου Καστή να παίρνει μια εύκολη νίκη με σκορ 77-42, δείχνοντας ότι η νίκη της προηγούμενης βδομάδας απέναντι στους Lovers δεν ήταν τυχαία.
Το «σόου» ξεκίνησε για την Bar-Χελώνα από το πρώτο δεκάλεπτο. Με τους Σκιαδά και Σπήλιο Καστή να έχουν πάλι ηγετικό ρόλο στην επίθεση ( από 8 πόντους έκαστος), οι φιλοξενούμενοι δημιουργήσαν μια διαφορά 9 πόντων (9-18). Για την Jugo ένα τρίποντο είχε ο Αμπλάς, με τον Παπανικολάου να μην μπορεί να βρει ρυθμό επιθετικά.
Το γκάζι πάτησαν περισσότερο στην δεύτερη περίοδο οι παίχτες της Bar-Χελώνα. Με 4 τρίποντα στην περίοδο, 2 εκ των οποίων τα είχε ο Λαμπρόπουλος, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στους 21 (!) πόντους. Σε αυτό ρόλο έπαιξαν και οι οδηγίες του coach Θάνου Καστή που κατάφερε να βγάλει εκτός τον καλύτερο παίχτη της Jugo, τον Παπανκολάου. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να είναι 21-42 υπέρ της Bar-Χελώνα.
Γνωρίζοντας ότι η διαφορά είναι μεγάλη, οι «χελώνες» έριξαν το τέμπο στην τρίτη περίοδο. Δοκίμασαν set επιθέσεις και έπαιξαν πιο οργανωμένο μπάσκετ. Από 3 καλάθια είχαν οι Κοτσόπουλος και Σ. Καστής, οι οποίοι κάναν πάρτι στο ζωγραφιστό. 5 πόντους είχε ο Μυλωνάς από πλευράς Jugo αλλά αυτό δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετό για να γυρίσει μια τόσο μεγάλη διαφορά (25 πόντοι).
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Παρόλα αυτά, η Bar-Χελώνα είχε όρεξη με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει την διαφορά στους 35 πόντους ( 8 ο Σ. Καστής, 2 τρίποντα ο Τσίρος), στέλνω τας ένα ηχηρό μήνυμα στις υπόλοιπες ομάδες. Αντίθετα, η JugoPlastika ψάχνει να βρει λύσεις ώστε να οδηγηθεί στις νίκες!
Mvp του αγώνα ήταν ο Σπήλιος Καστής με 22 πόντους και 16 ριμπάουντ (7-9) σε 24:40 λεπτά αγώνα. Είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος ενώ σούταρε 10/20 δίποντα (50%) και 0/1 τρίποντα. Για την JugoPlastika ξεχώρισε ο Γίαννης Μυλωνάς με 15 πόντους και 7 ριμπαουντ (4-3) σε 25:18 λεπτά. Είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Σούταρε 2/3 βολές (66,7%), 1/4 τρίποντα (25%), 5/10 δίποντα (50%).
Σαν σύνολο, η JugoPlastika είχε 13/42 δίποντα (30,9%), 3/28 τρίποντα (10,7%), 7/14 βολές (50%), 46 ριμπάουντ (12-34), 10 ασσίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 16 λάθη. Η Bar-Χελώνα είχε 25/65 δίποντα (38,5%), 9/30 τρίποντα (30%), 0/7 βολές (0%), 60 ριμπάουντ (23-37), 17 ασσίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη.
JugoPlastika (Παπανικολάου): Μποντίνης 4, Παπανικολάου 4 (11 ριμπ), Κατσιφός 3, Αμπλάς 12 (6 ασσίστ, 9 ριμπ), Δουλκιαρίδης 2 , Ντίνας, Μυλωνάς 15.
Bar-Χελώνα (Καστής Θ.): Σκιαδάς 10, Λαμπρόπουλος 3, Παπαδόπουλος 6, Κουτσόπουλος 18 (11 ριμπ), Καστής Σ. 22 (16 ριμπ), Τσίρος 9, Σπανός 4 (16 ριμπ), Σταθόπουλος 5, Σιάμος.
Τι μας άρεσε: Η ποιότητα του Σκιαδά και του Καστή που δείχνουν να μην έχουν αντίπαλο!