02/03/2022
Brazzers 7 23 10 11 - 51 -
Hood BC 15 12 17 13 - 57 -

Ξέρει το κουμπί των Brazzers η Hood!

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε χθες το βράδυ στο Περιστέρι η Hood, καθώς για την 19η αγωνιστική της Elite League κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος τους Brazzers με 51-57, βγαίνοντας άμεσα από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι λευκοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν στην τρίτη θέση!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Hood στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Πρωτόγερου, 4 του Σιφναίου και τρίποντο του Σαρρή, προηγήθηκε με 0-11 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με έμμεσο τρίποντο του Δαρδαμάνη, αλλά και δίποντα των Γιοβάνη – Κωνσταντινίδη, μείωσαν στους 8, 7-15!

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, εκεί όπου με 8 πόντους του Μπάρμπα, 5 του Δαρδαμάνη και άλλους τόσους του Αμπάζογλου, οι Brazzers προσπέρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-27. Για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα 4 πόντους είχε ο Milicevic και από ένα τρίποντο έβαλαν οι Ποστόλλης – Σιφναίος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Πατσάκα επέβαλε εκ νέου τον δικό της ρυθμό και με 9 πόντους του Σιφναίου και τρίποντα των Σαρρή – Ποστόλλη πήρε αέρα 7 πόντων, 30-37, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 40-44! Το συγκρότημα του Βενέτη κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το κομμάτι της αναμέτρησης οι 5 πόντοι του Κωνσταντινίδη και το τρίποντο του Κατέρη. Σκορ τρίτης περιόδου 40-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Hood άντεξε στην πίεση των αντιπάλων μέχρι το φινάλε και με τον Σαρρή να φωνάζει παρών με δύο μεγάλα τρίποντα, έφτασε στην τεράστια νίκη με 51-57. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Brazzers για την ανατροπή, ωστόσο οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Αμπάζογλου και οι 4 του Μπάρμπα δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 14/42 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/10 βολές, 13/42 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Brazzers ο Μπάρμπας με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/4 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος της Hood ο Λαύκας με 3 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 1/6 δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Brazzers (Βενέτης): Αμπάζογλου 10 (2), Δαρδαμάνης 8 (1), Κατέρης 3 (1), Κωνσταντινίδης 12, Γιοβάνης 4, Μπάρμπας 14 (2)

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 8, Σαρρής 12 (4), Milicevic 8, Λαύκας 3, Ποστόλλης 8 (2), Σιφναίος 18 (2)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!