04/12/2019
Somalia Pirates 15 30 5 9 - 59 -
Hall of Fame 20 19 18 20 - 77 -

Ξέρουν οι «παλιοί»!

Η Hall of Fame «διάβασε» πολύ καλά το ματς, έκλεισε τα ατού των Σομαλών στο δεύτερο ημίχρονο και με την εμπειρία της στην Elite (αλλά και στα χρόνια που έχουν περάσει οι παίκτες της στα παρκέ) έκανε το 8-4 στον όμιλο και έπιασε την τρίτη θέση, αφήνοντας τους Πειρατές, που έκαναν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, στο 4-7, μια θέση πάνω από την τελευταία.

Βλέποντας το πρώτο ημίχρονο, θυμηθήκαμε το ματς των Σομαλών με την Thunder, όπου έμπαιναν τα σουτ από παντού, με την Hall όμως να μπαίνει μπροστά στην πρώτη περίοδο, αφού οι Σταυρόπουλος, Κατσιάπης και Δισακιάς είχαν διάθεση από νωρίς, με τους γηπεδούχους να ακολουθούν τον ρυθμό με καλάθια από Παπαηλιού, Νικολουζάκη, Ντούλη και… λίγο Τρανούλη (15-20).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του «Βέλι» ανέβασε κι άλλο απόδοση και πήρε μπρος το «πολυβόλο» του Τρανούλη (18 π.), που μαζί με Νικολουζάκη, Σωτηρόπουλο, Μπερτσάτο και Παπαηλιού έφεραν την απόσταση στους 6 πόντους (32-26 στο 16’) και κράτησαν το 45-39 μέχρι το ημίχρονο, σε ένα διάστημα που φαινόταν ότι οι «Φημισμένοι» είχαν θέμα στην άμυνα, αλλά επιθετικά οι Δισακιάς, Γκιόκας και Πισιτέλης έμειναν σταθεροί.

Το ίδιο σταθεροί έμειναν οι «πράσινοι» και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά ότι οι Πειρατές έπαθαν κάτι σαν «μπλακ άουτ» με το ξαναμπήκαν στο παρκέ από την ανάπαυλα και δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με αίτηση, οπότε η Hall χωρίς να κάνει κάτι παραπάνω ή κάτι λιγότερο, είδε το 30ο λεπτό να ολοκληρώνεται στο υπέρ της 50-57, με τους Δισακιά, Πισιτέλη και Σαραντόπουλο να είναι οι πιο εύστοχοι.

Ένα σερί 11-0 από τους «Φημισμένους» στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου έκανε πιο ξεκάθαρα τα πράγματα (50-68) και οι «άσπροι» δεν πάτησαν το γκάζι που συνήθως πατούσαν προς το τέλος κάθε ματς, αφού το ξενέρωμα πια ήταν… βαρύ και οι Σταυρόπουλος, Δισακιάς, Χόντος έκαναν εύκολα το τελικό 59-77 που τους έφερε πιο κοντά στη… φυσική τους θέση (την πρώτη τετράδα τουλάχιστον, όσα χρόνια είναι στη διοργάνωση).

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μάρκος Δισακιάς με 19 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Σομαλούς ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ντούλης με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 13/49 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/21 βολές, 46 ριμπάουντ (19-27), 4 ασίστ, 13 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «πράσινους» να τελειώνουν το ματς με 21/48 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 14/21 βολές, 53 ριμπάουντ (13-40), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Somalia City Pirates (Α. Βελιβασάκης): Τρανούλης 27 (6), Ντούλης 9, Παπαηλιού 9, Νικολουζάκης 5, Σίμπουρας 4, Σωτηρόπουλος 2, Μπερτσάτος 2, Στραβοπιεράκος 1

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Δισακιάς 19, Σταυρόπουλος 17, Πισιτέλης 16, Κατσιάπης 6, Γκιόκας 5, Σαραντόπουλος 5, Χόντος 4, Κριθαρούλας 3, Κοντογιάννης 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η σταθερότητα και η ηρεμία της Hall, που δεν άλλαξε καθόλου τον τρόπο ανάπτυξης και με την πιο στοχευμένη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» πιο εύκολα από το αναμενόμενο.