10/02/2020
Clowns 22 15 13 15 - 65 -
Reddicolo 2 16 14 5 - 37 -

Ξέσπασαν οι Chicago Bullηδες!

Επιστροφή στις επιτυχίες για τους Chicago Bullηδες στον έκτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα του Red-Dicolo με 65-37 στο ΣΕΦ!

Με τον Μαλαμάκη να κάνει όργια στα πρώτα λεπτά με 7 πόντους και τους Δήμο, Πάτρο και Κιούση να τον ακολουθούν με 4 πόντους έκαστος, οι Chicago Bullηδες έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 22-2. Από την γραμμή της φιλανθρωπίας έβαλε τους δύο πόντους των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά ο Ανδρικόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +25, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 19 πόντων, 37-18, χάρη σε 6 νέους πόντους του Πάτρου και 5 του Σουμαλά. Ο Ανδρικόπουλος έκανε ό,τι μπορούσε σε εκείνο το σημείο για να κρατήσει όρθιο το Red-Dicolo, πετυχαίνοντας τους 13 από τους 16 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ταύροι, αν και ψιλοχαλάρωσαν, διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 50-32, μετά από τρίποντο του Σαρίκα και βοήθειες των Πάτρου – Δήμου. Μόνος του συνέχιζε να παλεύει για την αρμάδα του Νίκου του Μακρή ο Ανδρικόπουλος, σημειώνοντας ακόμη 10 πόντους, ενώ 4 πρόσθεσε ο Ράδος. Σκορ τρίτης περιόδου 50-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicago Bullηδες έφτασαν στην άνετη νίκη με σβηστές τις μηχανές τους με 65-37, έπειτα από δύο τρίποντες βόμβες του Κιούση, 4 πόντους του Πάτρου και 3 του Δήμου. Ο Ανδρικόπουλος ήταν αυτός που βρήκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για το Red-Dicolo στα τελευταία λεπτά, πετυχαίνοντας και τους 5 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 20/55 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές, 14/35 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Μπούληδων ο Δήμος με 15 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 4/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος του Red-Dicolo ο Ανδρικόπουλος με 29 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 11/16 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Chicago Bullηδες (Μαλαμάκης): Μέλλος 5 (1), Δήμος 12 (1), Πάτρος 17, Σαρίκας 5 (1), Μαλαμάκης 7 (1), Κιούσης 10 (2), Μπουρνάζος, Σουμαλάς 9 (1)

Red-Dicolo (Μακρής): Ξυγαλατάς, Ράδος 4, Λούτσος 1, Κουτσάκης 2, Ανδρικόπουλος 30 (1), Γιαννούλης, Λεπίτκας, Κουλακιώτης

Τι μας άρεσε: Τόσο το εξαιρετικό ξεκίνημα των «Ταύρων», όσο και η προσπάθεια του Red-Dicolo σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο!