15/02/2023
Gladiators 25 16 26 14 - 81 -
Ερυθρός Σταυρός 13 15 15 12 - 55 -

Ξέσπασαν στον Ερυθρό και ετοιμάζονται για ντέρμπι οι Gladiators!

Το βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Gladiators επέστρεψαν άμεσα στις νίκες επικρατώντας για δεύτερη φορά φέτος του Ερυθρού Σταυρού με το εμφατικό 81-55. Εξαιρετική εμφάνιση από τους Μονομάχους που σούταραν με πολύ καλά ποσοστά στο περιφερειακό σουτ και είχαν αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Οι Gladiators επιβεβαίωσαν από νωρίς τον τίτλο του φαβορί, χτίζοντας διψήφια διαφορά χάρη στην τριπλέτα των Τσακίρη (10π.), Πρίτσου (9π.) και Χριστόπουλου (6π.). Ο Ερυθρός, παρότι βρήκε λύσεις με συνέπεια από τους Αγραπίδη (5π.), Κουτουζή (5π.), Κεραμιδά (3π.) και Πάντζαλη (2π.), έμεινε πίσω από τα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 25-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν σαφώς πιο ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 16-15. Αναστασόπουλος (7π.), Μισιχρόνης (4π.), Βαταλίδης (3π.) και Χριστόπουλος (3π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ερυθρός απάντησε με Αγραπίδη (8π.), Κουτουζή (5π.) και Γαΐτάνη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 41-28.

Μετά την ανάπαυλα οι Gladiatos πάτησαν για τα καλά το γκάζι και, διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, απλοποίησαν για τα καλά την υπόθεση νίκη. Το νέο επιθετικό κρεσέντο του Τσακίρη (10π.), αλλά και οι πολύτιμες βοήθειες των Λαδά (5π.), Ντάγκα (5π.) και Νάννου (3π.) εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24. Από πλευράς φιλοξενούμενων οι Κουτουζής (10π.) και Αγραπίδης (5π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά έμοιαζαν μόνοι επιθετικά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 67-43.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Ο Τσιτσιπής (9π.) προστέθηκε στην εξίσωση των διακριθέντων, κάνοντας τη διαφορά στο φινάλε για τους Gladiators. Στην άλλη πλευρά ο Ερυθρός επιχείρησε να βελτιώσει την εικόνα του με καλάθια από τους Αγραπίδη (4π.), Κεραμιδά (3π.), Κουτουζή (3π.) και Γαΐτάνη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Gladiators είχαν 21/57 δίποντα, 13/38 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, Ερυθρός Σταυρός είχε 13/41 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Τσακίρης με 20 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Αγραπίδης με 22 πόντους και double-double, έχοντας 7/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 6 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Gladiatos (Τσακίρης) : Αναστασόπουλος 10 (2), Βαταλίδης 3 (1), Λαδάς 7 (1), Ματθαίου, Μισιχρόνης 6, Νάννος 3 (1), Ντάγκας 5 (1), Πρίτσος 11 (1), Ρούσσος, Τσακίρης 20 (4), Τσιτσιπής 9 (1), Χριστόπουλος 7 (1).

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής) : Αγραπίδης 22 (1), Γαΐτάνης 4, Κεραμιδάς 6 (2), Κολοβός, Κουτουζής 21 (4), Πάντζαλης 2.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.