14/06/2020
Αμόκ 12 11 10 24 - 57 -
La Bola De Papel 13 8 2 12 - 35 -

Ξέσπασε στο τέλος η Αμόκ!

Επιστροφή στην ενεργό δράση για την Αμόκ με νίκη απέναντι στους La Bola De Papel, τους οποίους κατέβαλε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 57-35 και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις του πέμπτου ομίλου της D2- League!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 9-0 στα πρώτα πέντε λεπτά, οι La Bola De Papel έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 12-13, χάρη σε 5 πόντους του Φλώρου και 4 του Οικονόμου. Η τριπλέτα Γιαννόπουλου (4π), Αβαρκιώτη (3π) και Fisherman (3π) έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και τελικά η Αμόκ προσπέρασε με 23-21, μετά από 6 νέους πόντους του Γιαννόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Κρινή. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 6 πόντοι του Κοντίνου και το καλάθι του Οικονόμου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αμόκ έσφιξε την άμυνά της και με τους Γιαννόπουλο – Κρινή να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 33-23. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Κούτρας μέσα από το ζωγραφιστό. Σκορ τρίτης περιόδου 33-23!

Με έμμεσο τρίποντο του Κούτρα και καλάθια των Κοντίνου – Οικονόμου, οι La Bola De Papel πλησίασαν στους 3, 33-30, 6:00 για την λήξη. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του αγώνα οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στη νίκη με 57-35 , έπειτα από 8 πόντους του Αβαρκιώτη, 6 του Τρυγωνόπουλου και 5 του Κρινή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 17/46 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/15 βολές, 13/42 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ έκαναν 16 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Κορυφαίος της Αμόκ ο Κρινής με 12 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 4/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των La Bola De Papel ο Οικονόμου με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 4/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 μπλοκ.

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Fisherman 6 (2), Κρητικάκης, Κανταρίδης, Γιαννόπουλος 16, Τρυγωνόπουλος 8, Αβαρκιώτης 15 (3), Κλαπής, Κρινής 12 (1)

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Πανέτας 2, Κοντίνος 10, Οικονόμου 11, Μαρινάκης, Φλώρος 6 (1), Κούτρας 6

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα, όπως και το ξέσπασμα της Αμόκ στο φινάλε!