20/11/2023
Think Digital 13 5 11 16 - 45 -
Ball Don't Lie 7 13 11 2 - 33 -

Ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτηση των Think Digital

Think Digital και Ball Don't Lie αναμετρήθηκαν σε έναν αγώνα που μπορούμε να πούμε πως το θέαμα δεν ήταν ο πρωταγωνιστής. Ήταν ένα αρκετά physical παιχνίδι όπου επικράτησαν κατά κύριο λόγο οι άμυνες καθ'όλη τη διάρκεια του ματς. Στο τέλος, με ένα επιμέρους 16-2 οι TDG έφυγαν νικητές από το Πάρκο.

Με την έναρξη του αγώνα οι TDG φάνηκαν να πατάνε καλύτερα στο παρκέ, δείχνοντας μεγαλύτερη διάθεση ιδιαίτερα στο επιθετικό κομμάτι. Οι BDL δυσκολεύονταν να βάλουν τη βάλουν τη μπάλα στο καλάθι, γεγονός που τους έφερε πίσω στο σκορ με 6 πόντους (13-7). Στη συνέχεια, το παιχνίδι θα ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο με τη διαφορά να παραμένει μεταξύ 4-8 πόντων στο μεγαλύτερο μέρος της 2ης περιόδου και το ημίχρονο να λήγει στο 24-18.

Οι BDL ήταν δεδομένο πως θα έψαχναν μια απάντηση που θα τους ξανά έβαζε πιο ενεργά στο παιχνίδι. Αρχικά, θα βελτίωναν πολύ αισθητά την άμυνα και ταυτόχρονα τα καλάθια θα έρχονταν πιο συχνά. Αυτό το γεγονός τους έβαζε μπροστά με 2 (29-31), κάνοντας μια σημαντική ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Think Digital παρ'όλα αυτά δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με απόλυτη κυριαρχία και στις δύο πλευρές του παρκέ όχι μόνο θα ξανά έπαιρναν το προβάδισμα, αλλά θα έφταναν και σε μια εμφατική νίκη βάσει της εξέλιξης του αγώνα. Τελικό σκορ 45-33.