28/10/2023
Athens Touvlakers 18 10 17 16 - 61 -
Beer Team 21 10 23 25 - 79 -

Ξέσπασμα της Beer Team πριν τη μεγάλη μάχη με τους Σκακιστές !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Beer Team πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση επιθετικά και επέστρεψε μετά από καιρό στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας των Athens Touvlakers με το εμφατικό 61-79. Στο 1-5 υποχώρησαν οι Touvlakers του εξαιρετικού Νίκου Μαρίνου (23π., 8 τριπ.).

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό από νωρίς, προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα. Θεοδοσόπουλος και Κρεκούκης με 7 πόντους έκαστος κουβάλησαν επιθετικά τους μετέπειτα νικητές, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με την τριπλέτα των Μαρίνου (9π.), Αγκουριδάκη (5π.) και Κοσκέρα (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-21.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 10-10 και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Μαρίνος (6π.) και Τζιρίτης (4π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για τους Touvlakers, ενώ στην αντίπερα όχθη η Beer Team βρήκε στήριγμα στους Κρεκούκη (4π.), Α. Μαυράκη (2π.), Μ. Μαυράκη (2π.) και Σούλτη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-31.

Μετά την ανάπαυλα οι Touvlakers προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τον Μαρίνο (6π.) να συνεχίζει να πληγώνει την αντίπαλη άμυνα από την περιφέρεια και τους Κοσκέρα (3π.), Κονταμπάση (2π.), Τζιρίτη (2π.) και Αγκουριδάκη (2π.) να τον ακολουθούν. Η Beer Team, όμως ήταν καταιγιστική. Με επιθετικό κρεσέντο από τον Μαρφαντά (9π.) και πολύτιμες βοήθεις από τους Θεοδοσόπουλο (7π.), Σούλτη (4π.) και Κρεκούκη (2π.), οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν σημαντικά τον δείκτη της διαφοράς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ευστοχία της Beer Team και ειδικότερα αυτή του Μ. Μαυράκη (10π.) δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στους Touvlakers, οι οποίοι παρά την προσπάθεια των Κονταμπάση (7π.) και Τζιρίτη (4π.) γνώρισαν ήττα με 18 πόντους διαφορά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Athens Touvlakers είχαν 12/27 δίποντα, 9/37 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Beer Team είχε 29/68 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψε 59 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 8 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος με 14 πόντους και double-double, έχοντας 6/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/4 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 9 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Athens Touvlakers (Κοσκέρας) : Αγκουριδάκης 7 (1), Κονταμπάσης 9, Κοσκέρας 9, Λειβαδάς 2, Μαρίνος 24 (8), Τζιρίτης 10.

Beer Team (Μαυράκης) : Γρατσίας 2, Θεοδοσόπουλος 14, Κρεκούκης 15, Μαρφαντάς 15 (3), Μαυράκης Μ. 14 (2), Μαυράκης Α. 5, Μαχαλιάς 2, Σούλτης 7, Τζατζαράκης 5.

Τι μας άρεσε : Το υψηλό σκορ του αγώνα.