19/12/2019
War Gamers 19 19 18 15 - 71 -
Limoges 20 9 13 24 - 66 -

Ξόρκισαν την Limoges οι War Gamers!

Μετά από έξι αποτυχημένες προσπάθειες τα τελευταία δύο χρόνια, οι War Gamers κατάφεραν να κερδίσουν την επτάχυχη Limoges με 71-66 και ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο, έχοντας 8-6 ρεκόρ, σε αντίθεση με τους πρωταθλητές που βρίσκονται στο 7-7!

Χορταστικό και ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Limoges να προηγείται με 19-20, χάρη σε 7 πόντους του Γκουρβέλου, 5 του Βασιλοπούλου και 4 του Δαβιλά. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Προσελέντης και Καραγιάννης με 5 πόντους έκαστος, ενώ 4 πόντους έβαλε ο Θεοφανόπουλος και ένα τριποντάκι ο Πάτερος.

Στην δεύτερη περίοδο οι War Gamers έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Καραγιάννη (7π), Γιαννόπουλο (5π), Ιατρού (4π) και Σούλη (3π), πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 38-29. Ο Ρουμελιώτης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Σταμάτη και Δεληγιώργη να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 56-42, μετά από 6 νέους πόντους του Καραγιάννη, 5 του Θεοφανόπουλου, 4 του Τσομίδη και τρίποντο του Γιαννόπουλου. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα η Limoges, παρά τους 6 πόντους του Ρουμελιώτη και το έμμεσο τρίποντο του Αναστόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 56-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο η Limoges ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους Γκουρβέλο (7π), Αναστόπουλο (6π), Θωμαδάκη (5π) και Ρουμελιώτη (4π) να πετούν φωτιές, πλησίασε στον πόντο, 64-63, 1:30 για το τέλος. Ωστόσο, οι War Gamers φάνηκαν ψύχραιμοι στο πιο κρίσιμο σημείο και με 6 πόντους του Καραγιάννη, 3 του Θεοφανόπουλου και δίποντο του Τσομίδη, έφτασαν στην αγχωτική τελικά νίκη με 71-66!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/25 βολές,18/39 δίποντα και 7/16 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/30 βολές, 17/47 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 26 πόντους, έχοντας 10/13 βολές, 5/12 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Limoges ο Γκουρβέλος με 14 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 4/8 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Προσελέντης 7 (1), Καραγιάννης 26, Μέμεζας 2, Σούλης 3 (1), Θεοφανόπουλος 12, Τσομίδης 6, Σοφούλης, Πάτερος 3 (1), Ιατρού 4, Γιαννόπουλος 8 (2)

Limoges (Αναστόπουλος): Θωμαδάκης 5 (1), Αναστόπουλος 13, Δαβιλάς 6, Ρουμελιώτης 13 (3), Σταμάτης 4, Γκουρβέλος 14, Δεληγιώργης 2, Βασιλόπουλος 9

Τι μας άρεσε: Τόσο το πολύ καλό παιχνίδι των War Gamers για τρία δεκάλεπτα, όσο και το μεγάλο come back της Limoges στο φινάλε!