20/01/2023
Vatos Krokos 5 20 16 15 3 59 -
Tebelwolves 12 20 13 11 8 64 -

"Ξόρκισαν" το κακό οι Tebelwolves!

Με σπουδαία νίκη ξεκίνησαν τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι Tebelwolves, καθώς για την δέκατη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισαν τους Vatos Krokos με 59-64 στην παράταση, παίρνοντας έτσι την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου και έφτασαν τις τέσσερις νίκες!

Με τρίποντο του Βιντζηλαίου και καλάθι του Καλλίτσα, οι Vatos Krokos προηγούνταν με 5-2 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 6 πόντους του Μασοκώστα , 4 του Καραγρηγορίου και καλάθι του Κορδαλή, βρέθηκαν στο +7, 5-12.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε βρήκαν ρυθμό και με 5 πόντους του Λάζου, 5 του Μπιστούνα και 4 του Παπαναστασίου, προσπέρασαν με 20-14, 4:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Tebelwolves σεληνιάστηκαν στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και με 7 πόντους του Καραγρηγορίου, 5 του Κυριαζή, 4 του Περούλη και 4 του Μασοκώστα, πήραν εκ νέου αέρα 7 πόντων, 25-32!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Vatos Krokos έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Βιντζηλαίου, 4 του Παπαναστασίου και τριποντάκι του Αμαργιανού, προσπέρασαν με 39-37, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι "Λύκοι" απάντησαν άμεσα και με τρεις τρίποντες βόμβες του Κορδαλή, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 41-45!

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου ο Κυριαζής διατηρούσε τους Tebelwolves σε θέση οδηγού, 46-51, ωστόσο τόσο εκείνος, όσο και ο Κορδαλής αποβλήθηκαν με 5 φάουλ στα τελευταία 2:30 του ντέρμπι. Έτσι η παρέα του Λάζου κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, 56-56, με τον Βιντζηλαίο να σκοράρει 7 πόντους και τον Αμαργιανό 5, ενώ για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους είχε ο Μασοκώστας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Tebelwolves έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Μασοκώστα, Γεράνιο και Περούλη, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 59-64. Για τους Vatos Krokos στην παράταση βρήκαν στόχο οι Βιντζηλαίος και Καλλίτσας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/22 βολές, 13/49 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/24 βολές, 13/40 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Βιντζηλαίος με 19 πόντους, έχοντας 9/10 βολές, 2/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Tebelwolves ο Μασοκώστας με 3/6 βολές 3/5 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Vatos Krokos (Λάζος): Αμαργιανός 8 (2), Βιντζηλαίος 19 (2), Διακάτος 2, Καλλίτσας 9, Παπαναστασίου 9, Λάζος 5 (1), Μπιστούνας 5 (1), Φερίδης 2

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Γεράνιος 2, Θεοδωρόπουλος 2, Καραγρηγορίου 11 (1), Μασοκώστας 18 (3), Κορδαλής 11 (3), Καρπούζος, Τζερεμές, Κυριαζής 13, Περούλης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης!