26/10/2020
Antilalos BC 11 12 10 15 - 48 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 16 15 15 19 - 65 -

Ξόρκισαν τον Αντίλαλο οι Γαλάτες!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Ανυπότακτους Γαλάτες στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς εκμεταλλεύτηκαν το πρόβλημα με τους ψηλούς για τον Αντίλαλο και έφτασαν άνετα στο ροζ φύλλο με 48-65.

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Μαντά, 5 πόντους του Μπετχαβά και 5 του Λαδά, προηγήθηκαν με 11-16. Από την περιφέρεια βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι, με τους Λάγιο, Σουλτάτο και Δαγδιλέλλη να έχουν από ένα τρίποντο ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μαντάς πέτυχε άλλους 5 πόντους και μαζί με τους 4 του Δούστου, έδωσαν αέρα 16 πόντων στους φιλοξενούμενους, 11-27, 2:30 για την ανάπαυλα. Ξύπνησε στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Αντίλαλος και με 5 πόντους του Σουλτάτου, 4 του Παππά και 3 του Λάγιου, έριξε την διαφορά στην μέση, 23-31!

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η παρέα του Ανδρικόπουλου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 33-46, έπειτα από 4 πόντους του Λαδά, 4 του Δούστου και τρίποντο του Σταθάτου. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Γιώργου Ζαμπέτα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα τρίποντα την Λάγιου και Δαγδιλέλλη. Σκορ τρίτης περιόδου 33-46!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο της συνάντησης οι Ανυπότακτοι Γαλάτες δεν απειλήθηκαν στιγμή και με δράστες στην επίθεση τους Δούστο και Μαντά με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 48-65. Για τον Αντίλαλο στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παππάς (9π), Λάγιος (4π) και Κώστας Ζαμπέτας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/13 βολές, 8/32 δίποντα και 7/32 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 5/12 βολές, 18/54 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Μάζεψαν 68 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 3 τάπες και 18 λάθη.

Κορυφαίος για τον Αντίλαλο ο γίγαντας Νίκος Λάγιος με 13 πόντους και 17 ριμπάουντ, παρακαλώ, έχοντας 3/4 βολές, 2/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκια. Mvp των Γαλατών ο Δούστος με 15 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 κόψιμο.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Ζαμπέτας Κ. 6, Λάγιος 13 (2), Σουλτάτος 8 (2), Δαγδιλέλλης 6 (2), Δήμου, Μπαμπλέκος, Παππάς 15 (1), Ηλιόπουλος

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Μαντάς 16 (4), Κούβαρης 4, Μπετχαβάς 5 (1), Γαλάνης 2, Καζάνας 4, Σταθάτος 7 (1), Φραντζεσκάκης 2, Λαδάς 10 (1), Ανδρικόπουλος, Δούστος 15 (1)

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από τους Ανυπότακτους Γαλάτες, αλλά και το γεγονός πως ο Αντίλαλος πάλεψε μέχρι το τέλος, παρά το πρόβλημα με τους ψηλούς!