54
D.Y. 8 10 26 10 8 54 -
Fast Break 14 13 9 17 - 53 -

Ξύπνησαν στο δεύτερο ημίχρονο οι D.Y.!

H 14η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Winter Master League 19/20, θα βρει τους φιλοξενούμενους Fast Break να καίγονται για βαθμούς, βρισκόμενοι στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί σε υποβιβασμό στην Development Ι League. Οι D.Y. θα είναι το φαβορί για τη νίκη, καθώς επικράτησαν εύκολα στον πρώτο γύρο 41-83, και δεν θα είναι αδιάφοροι για το αποτέλεσμα, γιατί βρίσκονται σε τριπλή ισοβαθμία στο όριο της ζώνης του υποβιβασμού.

Οι δύο ομάδες θα συμβαδίσουν στο σκοράρισμα στα πρώτα 7, περίπου λεπτά, της αναμέτρησης. Από το 3’:10’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους και έπειτα, 4 συνεχόμενοι πόντοι του Μπουλαξή, των Fast Break, θα αναγκάσουν σε timeout τους D.Y. στο 02’:19’’με το σκορ να είναι 6-13. Το δεκάλεπτο έληξε 8-14 υπέρ των Fast Break.

Στο δεύτερο μέρος, τουλάχιστον στο ξεκίνημα, οι δύο ομάδες, δε θα είναι το ίδιο εύστοχες όπως στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια τα ποσοστά τους θα βελτιωθούν και το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου θα διαμορφωθεί στο 10-13 υπέρ των Fast Break. Στο 12-24, οι D.Y. ορθά θα πάρουν timeout (02’:18’’), μετά από μπαράζ άστοχων τριπόντων, και θα μειώσουν το σκορ στο 18-24. 5’’ ωστόσο πριν τη λήξη του ημιχρόνου θα δεχθούν τρίποντο και ο πίνακας θα γράψει 18-27.

Στο τρίτο μέρος, θα δούμε μια στροφή στο παιχνίδι των D.Y. Θα πιέσουν σε όλο το γήπεδο και με ένα σερί 7-0, θα αναγκάσουν σε timeout τους Fast Break, πολύ νωρίς στο 08’:13’’. Στο 04’:20’’ οι D.Y. θα περάσουν πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (34-33), και από εκεί και μετά θα κάνουν ότι δεν έκαναν στο 2 πρώτα δεκάλεπτα, ειδικά έξω από τα 6,75 και τρέχοντας διαρκώς. Οι Fast Break αιφνιδιάστηκαν από την αλλαγή παιχνιδιού και ακολούθησαν τον ρυθμό των D.Y., το οποίο ήταν καταστρεπτικό για την απόδοσή τους, καθώς το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου ήρθε 26-9 και το σκορ περιόδου, διαμορφώθηκε 44-36 εις βάρος τους.

Οι Fast Break, έδειξαν ότι θέλουν τη νίκη και στα 5 πρώτα λεπτά του τέταρτου μέρους επισκίασαν τους D.Y. με ένα σερί 0-12 (44-48) και μάλιστα επικράτησαν στο δεκάλεπτο με 10-17 επιμέρους σκορ. Τα επόμενα 5 και τελευταία λεπτά ωστόσο του αγώνα, οι D.Y. θα αφυπνιστούν και θα περάσουν μπροστά (53-50), με τους Fast Break να μειώνουν σε 53-52. 01’:30’’ πριν τη λήξη. Το τελικό σκορ θα διαμορφωθεί 54-53, με βολές και από τα δύο μέρη. Μοιραίος ωστόσο θα φανεί ο Κεραμάρης για τους Fast Break, ο οποίος σε κακή βραδιά, κέρδισε 2 βολές 8,5’’ πριν τη λήξη και πέτυχε μόνο την μία εκ των δύο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 18/41 δίποντα και 4/37 τρίποντα. Πήραν 51 rebounds (19 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 7/16 βολές, 17/42 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 48 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 13 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Παπαδόπουλος (D.Y.) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 3/5 βολές, 3/5 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 10 rebounds (2 επιθετικά), ενώ μοίρασε και 1 assist με τελικό efficiency 14 (Λάθη:0).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Κόλλιας (Fast Break) που πέτυχε 12 πόντους έχοντας 3/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πέτυχε double-double, καθώς πήρε 10 rebounds (2 επιθετικά), μοίρασε 5 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 3 φορές και είχε τελικό efficiency 21 (Λάθη:2).

D.Y. (Κερασίδης): Αγαδάκος 10 (double-double / reb. O-D/5-5), Καλαμπόκης 6, Κερασίδης, Κουσάσης 13(1), Νικολάου 3(1), Παγόπουλος 10(1), Παπαδόπουλος (mvp), Φατούρος.

Fast Break (Μπουλαξής): Αντωνέλος 7, Γκιουλιστάνης 4, Κεραμάρης 17 (double-double / reb. O-D/5-9), Κόλλιας (vp), Μακρής, Μπουλαξής 11(1), Σμυρνής, Τσικλιτάς 2.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι είχε μια ισορροπία παρά τις ανατροπές στο σκορ.

Τι δεν μας άρεσε: Οι Fast Break, ενώ είχαν την σύνεση και έσπασαν την πίεση του αντιπάλου στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν σκέφτηκαν να ρίξουν το ρυθμό του παιχνιδιού