25/11/2023
Anonymous BC 20 25 6 15 - 66 -
Most Wanted 23 8 16 5 - 52 -

Ξυπνούν οι Anonymous!

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για τους Anonymous στο δεύτερο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισαν τους Most Wanted με 66-52 στο Περιστέρι!

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Most Wanted να προηγούνται με 20-23, έπειτα από 6 πόντους του Καραμασιώτη, 6 του Παπαδόπουλου και τρίποντα των Κουσάκη - Μπλιθικιώτη. Ο Μπουτσικάκης με δύο τρίποντα, οι Ουζουνίδης - Βάνας με 5 πόντους έκαστος και ο Δρακόπουλος με 4 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Anonymous κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς, έτρεξαν πολλές φορές στον αιφνιδιασμό και με 7 πόντους του Βάνα, 4 του Ουζουνίδη, 4 του Δρακόπουλου και τρίποντα των Μπουτσικάκη - Τζουβάρα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 45-31. Σοβαρό πρόβλημα τόσο στην άμυνα, αλλά κυρίως στην επίθεση αντιμετώπιζαν σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι, με τους Βελτσίστα και Μήτση να σκοράρουν μέσα από την ρακέτα.

Το σκορ του δευτέρου ημιχρόνου άνοιξε για λογαριασμό της ομάδας του Αλεφαντινού ο Μπουτσικάκης, δίνοντας έτσι αέρα 16 πόντων στην παρέα του, 47-31. Στη συνέχεια της περιόδου το συγκρότημα του Ελευθεράκη έσφιξε την άμυνά του και με 8 πόντους του Καραμασιώτη και τρίποντο του Κουσάκη, μείωσε στους 4, 51-47, δίνοντας έτσι νέο  ενδιαφέρον στο ντέρμπι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "No Name" εκμεταλλεύτηκαν το μεγάλο black out των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Ουζουνίδη, Βάνα, Κώτσια και Γαλανάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 66-52. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα επιθετικά οι "Καταζητούμενοι", με τους Παπαδόπουλο και Πίκουλη να βρίσκουν στόχο στο φινάλε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 16/43 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/26 βολές, 10/34 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson MVP των Anonymous ο Βάνας με 16 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Καραμασιώτης με 16 πόντους, έχοντας 10/10 βολές, 0/5 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Anonymous (Αλεφαντινός): Βάνας 16 (3), Γαλανάκης 4, Δρακόπουλος 8, Κώτσιας 3, Μπουτσικάκης 11 (3), Ουζουνίδης 16 (1), Τζουβάρας 6 (2), Φιλαρτζής 2

Most Wanted (Ελευθεράκης): Βελτσίστας 5, Καραμασιώτης 16 (2), Κουσάκης 6 (2), Μήτσης 4, Μπλιθικιώτης 4 (1), Πίκουλης 7, Παπαδόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή των Most Wanted από το -16, όσο και η ηρεμία που είχαν οι Anonymous στο τελευταίο δεκάλεπτο!