61
Hawks 14 17 14 16 - 61 -
Orlando Tragics 12 11 9 22 - 54 -

Ξυπνούν τα Γεράκια !

Για τη 12η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League οι Hawks (1-8) υποδέχθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο Περιστέρι τους Orlando Tragics (5-6) με τους  πρώτους να επικρατούν με καλό μπάσκετ μετά από δύο μήνες (τελευταία τους νίκη στις 2 Δεκεμβρίου του περασμένου έτους).

Σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο πόντο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σκορ από τους Κουβαρά(5π), Ματζώρο(3π) & Μουζουράκη (4π) και τους αντιπάλους τους να ξεκινούν καλά από την περίμετρο με δύο ριπές των Μεϊντάνη & Σιμιτιάν ενώ είχαν δραστήριο και τον Τσαμουρά(4π) με το σκορ να κλείνει με 14-12.

Στη δεύτερη περίοδο τα Γεράκια άνοιξαν το ρυθμό από την περιφέρεια με δύο βόμβες τριών πόντων των Αρχοντόπουλου & Μάργαρη(5π) ενώ ο Κουβαράς αξιοποιούσε τον Σαμαρτζή(5π) κοντά στο καλάθι  και παρά την αντίδραση του Orlando με ένα ακόμα τρίποντο του Σιμιτιάν & τον Κολυβά(4π), με σερί 6-0 αποσπάστηκαν στο τέλος του ημιχρόνου με 31-23.

Μετά την ανάπαυλα το συγκρότημα του Ματζώρου άνοιξε κι άλλο τα φτερά του με τον νεοεισελθόντα Χατζάκη να αποτελεί τον κουμανταδόρο & αιχμές του δόρατος τους Σαμαρτζή(5π),Μπέλλο(4π) έφτασε ως το +15(43-28), ενώ οι Tragics ήταν αρκετά άστοχοι περιφερειακά χωρίς ιδιαίτερο επιθετικό σημείο αναφοράς με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 45-32.

Στην τελική ευθεία οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν χάρη στην ενέργεια των Αγγελιδάκη) &  Κολυβά (από 6π έκαστος) πλησιάζοντας σε απόσταση βολής (55-52) λίγο πριν το τελευταίο λεπτό με τον Μάργαρη(6π) ωστόσο να δηλώνει το παρών και τον Χατζάκη(5π) να δίνει δύο φορές ανάσα στην ομάδα του που έφτασε δίκαια στη δεύτερη φετινή της επιτυχία με 61-54 παίρνοντας τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου !

Η ομαδική στατιστική καθρεπτίζει μερικώς την εικόνα των ομάδων εντός των γραμμών. Οι νικητές υστέρησαν σε ποσοστά ευστοχίας  εντός πεδιάς (31-33 %) όντας καλύτεροι από τα 6.75 (17-11%) & από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (50-25% ), υπερτερώντας στη μάχη των αιθέρων (57-39 ριμπάουντ), ενώ οι αντίπαλοι τους δημιούργησαν πολύ περισσότερο (7-14 οι τελικές πάσες), έκλεψαν μια παραπάνω μπάλα (7-8) έχοντας και λιγότερα λάθη (11-8).

Mvp τους ο ο center Κώστας Μουζουράκης με double-double (10π,14ρ,2λάθη), δίχως να υστερήσει ουδείς. Πολυτιμότερος των αντιπάλων τους ο Αιμίλιος Κολυβάς (10π, 5ρ, 2ας & 1 λαθάκι).

Hawks(Ματζώρος): Σαμαρτζής 13(2τρ,12ρ,3κλ), Χατζάκης 5(1), Ματζώρος 4, Κουβαράς 10(5ρ), Μάργαρης 11(1τρ, 9ρ), Αρχοντόπουλος 3(1), Τσαμπής, Μπέλλος 5(6ρ),Μουζουράκης 10

Orlando Tragics (Mεϊντάνης): Τσαμουράς 4(5ρ),Ζαφειρόπουλος , Βροντάκης 10,Μεϊντάνης 4(1),Κριαλάκος 6(3ασ),Αγγελιδάκης 6,Κωνσταντίνου 2, Αγαλόπουλος 4(6ρ),Κολυβάς 10,Σιμιτιάν 8(2τρ, 5ρ)

Τι μας άρεσε : Έντονος συναγωνισμός με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο τριαντάλεπτο και τους αντιπάλους τους να αντιδρούν διεκδικώντας τον αγώνα ως το τέλος

Τι δεν μας άρεσε :  Τα 8/55 συνολικά τρίποντα και για τους δύο αλλά και το χαμηλό 1/4 στις βολές των “Τραγικών”, μαζί με τις λίγες εντάσεις προς το τέλος της αναμέτρησης.