24/01/2024
Destroyed Pistons 10 12 12 14 - 48 -
Kavlanta Hawks 18 17 13 17 - 65 -

Κυριάρχησαν οι ανώτεροι Kavlanta Hawks!

Την 7η νίκη τους στη σεζόν κατάφεραν να πάρουν οι Kavlanta Hawks (7-9) που το βράδυ της Τετάρτης 24 Ιανουρίου ξεπέρασαν το εμπόδιο των Destroyed Pistons με 48-65. Από νωρίς στο ματς οι φιλοξενούμενοι πήραν απόσταση «ασφαλείας» και τη κράτησαν μέχρι το φινάλε, με τους Pistons να γνωρίζουν τη 2η σερί ήττα τους, πέφτοντας στο 6-10.

Τα «Γεράκια» μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Καραγιάννη να ξεκινάει «ζεστά» πίσω από τα 6,75 και το σκορ να φτάνει στο 3-12. Οι γηπεδούχοι είχαν κολλήσει επιθετικά για αρκετά λεπτά και είδαν τη διαφορά να πηγαίνει σε διψήφιο αριθμό νωρίς, όταν ο Βιδάλης έγραψε το 5-16. Κατσαμακλής και Σπανόπουλος βοήθησαν κάπως ώστε οι Destroyed Pistons να μειώσουν σε 10-18, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ξανά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν, κάτι που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να φτάσουν το σκορ στο 12-30. Ο Ρήγος εμφανίστηκε ιδιαίτερα δραστήριος σε αυτό το δεκάλεπτο, έβαλε μπελάδες στην αντίπαλη άμυνα και συνέβαλε ώστε οι Kavlanta Hawks να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους +13(22-35).

Έπειτα από την επιστροφή μετά την ανάπαυλα η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Από τη μία οι Destroyed Pistons έκαναν τη προσπάθειά τους να πλησιάσουν, αλλά από την άλλη οι Kavlanta Hawks είχαν λύσεις συνεχώς και κρατούσαν την απόσταση πάνω από τους 10 πόντους. Τζώρτζης και Καραγιάννης βρήκαν σκορ από το τρίποντο, ενώ και ο Κολυβάς ήταν αποδοτικός και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Kavlanta Hawks στο 34-48.

Σπανόπουλος, Βερβαινιώτης και Κατσαμακλής βελτίωσαν την εικόνα των γηπεδούχων στη τελευταία περίοδο και το σκορ πήγε στο 48-55. Οι Kavlanta Haws αντέδρασαν καλά στο σημείο εκείνο και με δύο σερί τρίποντες εκτελέσεις οι Βιδάλης και Ρήγος «εκτέλεσαν» τους αντιπάλους τους (48-51). Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά στα τελευταία λεπτά και έτσι οι Kavlanta Hawks πανηγύρισαν τη νίκη τους με 48-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Τζώρτζης με 14 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 ριμπάουντ. Από τους Destroyed Pistons ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μητσογιάννης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Destroyed Pistons μέτρησαν 16/45 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 4/8 βολές, 51 ριμπάουντ, αλλά και 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Kavlanta Hawks είχαν 16/49 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 18 ασίστ, όπως και 11 κλέψιματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης 7(3ρ.), Θηβαίος, Καλογερόπουλος 4(6ρ.), Κατσαμακλής 11(7ρ.), Μητσογιάννης 13(8ρ.), Ρουκουνάκης 4(4ρ.), Σπανόπουλος 9(6ρ.)

Kavlanta Hawks (Κολυβάς): Βιδάλης 9(1ρ.), Καραγιάννης 9(4ρ.), Κολυβάς 6(5ρ.), Πέτσας 9(14ρ.), Πεντάρης 2(2ρ.), Ρήγος 16(5ρ.), Τζώρτζης 14(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους οι Kavlanta Hawks.