26/11/2023
Τα Βουνά Ath 19 15 19 17 - 70 -
Los Lampriniers 14 10 9 14 - 47 -

Κυρίαρχα Βουνά, πανέτοιμα για το μεγάλο ντέρμπι !

Με μια κυριαρχική εμφάνιση επί των Los Lampriniers, τα Βουνά των Χόντου και Γεωργίου έδειξαν μεγάλη ετοιμότητα για το σπουδαίο ντέρμπι κορυφής απέναντι στους Los Abeles Fakers. Με 70-47 και ελέγχοντας το ματς σε όλη του διάρκεια τα Βουνά παρέμειναν αήττητά για μια ακόμη αγωνιστική εβδομάδα στον τρίτο όμιλο της Development 2 League. Σε κακή βραδιά βρέθηκαν οι Los Lampriniers που γνώρισαν την τρίτη τους φετινή ήττα και ισοβαθμούν πλέον στην τρίτη θέση με την Πασοκlahoma.

Σκοράροντας με συνέπεια χάρη στους Γεωργίου (7π.), Χόντο (5π.), Κωνσταντίνου (4π.) και Τουρλιούμη (3π.), τα Βουνά μπήκαν σε θέση οδηγού. Καλό επιθετικά πρόσωπο έδειξαν και οι Los, βρίσκοντας λύσεις από τους Αντωνόπουλο (6π.), Κάτση (4π.), Γκαραγκάνη (2π.) και Βαμβακά (2π.) και παραμένοντας σε λογική απόσταση.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα Βουνά ήταν αρκετά πολύφωνα και με πρωταγωνιστές τους Κωσταντίνου (5π.), Χόντο (3π.), Γραίκο (2π.), Γεωργίου (2π.) και Φιλντίση (2π.) έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, οι Lampriniers βασίστηκαν στους Κάτση (5π.), Σπηλιωτόπουλο (2π.) και Ευγενεία (3π.), αλλά είχαν κάποια σημαντικά νεκρά διαστήματα. Σκορ ημιχρόνου, 34-24.

Μετά την ανάπαυλα τα Βουνά διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς και με επιμέρους 19-9 έριξαν τίτλους τέλους στην υπόθεση νίκη, έχοντας και πάλι 6 διαφορετικούς σκόρερ και βγάζοντας πολλή ενέργεια σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Οι Los, από την άλλη, παρά την προσπάθεια των Κάτση (3π.), Σπηλιωτόπουλου (2π.), Γκόλια (2π.) και Γκαραγκάνη (2π.), δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με -20. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-33.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο απελευθερωμένα και το επιμέρους σκορ να γράφει 17-14, υπέρ των Βουνών που αναμένουν καρτερικά πλέον το μεγάλο ντέρμπι κορυφής. Ντέρμπι ακολουθεί και για τους Los Lampriniers που θα αντιμετωπίσουν τους AlsoupoLions για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο τέλος του αγώνα, τα Βουνά ATH είχαν 21/40 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 13/22 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Los Lampriniers είχαν 19/52 δίποντα, 1/18 τρίποντα και 6/18 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευθύμης Γεωργίου με 19 πόντους και double-double, έχοντας 7/15 δίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 5/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Βουνά ATH (Χόντος) : Γεωργίου 19, Γραίκος 2, Κωνσταντίνου 24 (4), Μπαμπάνης 3, Παναγιωτόπουλος Π. 1, Παναγιωτόπουλος Δ. 4, Ράλλης, Τουρλιούμης 3 (1), Φιλντίσης 4, Χόντος 10.

Los Lampriniers (Βαμβακάς) : Αντωνόπουλος 11, Βαμβακάς 2, Βασιλάκης, Γκαραγκάνης 6, Γκόλιας 3, Ευγενείας 7, Κάτσης 14 (1), Σπηλιωτόπουλος 4.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.