30/11/2023
Athens Crips 6 12 8 11 - 37 -
Deportivo Faliro 14 17 18 20 - 69 -

Κυρίαρχη η Deportivo!

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Deportivo Faliro να επιβληθεί των Athens Crips στον Κολωνό, με την παρέα του Μαρούσκου να παίζει... διαστημικό μπάσκετ και να κερδίζει με σκορ 37-69.

Ο Τριανταφυλλίδης ήθελε να κάνει την παρουσία του αισθητή από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, πηδώντας σε κάθε φάση και σκοράροντας με κάθε τρόπο, με τον Φελλά να ακολουθεί και να βοηθά με το καλό του περιφερειακό σουτ. Ο Κουγιομτζόπουλος είδε τον Αργυρούλη να μπαίνει στο παιχνίδι και την... εξίσωση του σκορ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 6-14 για Deportivo. Ο Φελλάς βρήκε το χέρι του για τα καλά και μαζί με τον Μπαμπάλη με ηρεμία και... στυλ οδήγησαν την Deportivo στο 18-31 πρώτου ημιχρόνου.

Με τη διαφορά να είναι ακόμα... διαχειρίσιμη, ο Γιγουρτάκης με παλικαρίσια καλάθια προσπάθησε να μειώσει και να δηλώσει πως οι Crips θα το παλέψουν μέχρι τέλους. Ο Τριανταφυλλίδης όμως είχε άλλη διάθεση, η Deportivo έπαιξε πολύ ομαδικά και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 26-49. Ο Τριανταφυλλίδης είχε αφήσει το γκάζι... κολλημένο, ήταν καταπληκτικός και οδήγησε εκ του ασφαλούς τους φιλοξενούμενους στη νίκη, με το τελικό σκορ που γράφτηκε στον πίνακα να είναι το 37-69, σε ένα παιχνίδι που οι Crips δεν έβγαλαν ούτε μια στιγμή την ποιότητα που ασφαλώς έχουν ως ομάδα!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης Γαρμπής με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κοψίματα και ένα λάθος. Από τους Crips ξεχώρισε ο Γιώργος Γιγουρτάκης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/59 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 3/10 βολές, 47 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 κοψίματα, 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/45 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 9/16 βολές, 54 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 9 κοψίματα, 11 λάθη.

Athens Crips (Γιγουρτάκης): Αργυρούλης 9, Γιγουρτάκης 10, Κουγιομτζόπουλος 6, Κουρκουλής 2, Λάντζας 2, Μαρακάκης 4, Παπαδόπουλος 2, Σμυρλής 2.

Deportivo (Μαρούσος): Γαρμπής 10, Κακαλέτρης 5, Μαρούσος 12, Μπαμπάλης 4, Παπαδόπουλος 4, Τριανταφυλλίδης 20, Φελλάς 14.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!