07/01/2023
Baca Juniors BC 15 10 6 20 - 51 -
Old Firm BC 17 16 17 12 - 62 -

Κυριάρχησε και στο τέλος πανηγύρισε η Old Firm!

Η Old Firm ήταν αυτή που γεύτηκε τη χαρά της νίκης το βράδυ του Σαββάτου 7 Ιανουαρίου, μιας και πέρασε με σχετική ευκολία το εμπόδιο των Baca Juniors επικρατώντας 51-62. Η Old Firm είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έτσι επέστρεψε στις νίκες (7-6), ενώ από την άλλη οι Baca Juniors γνώρισαν την 12η ήττα τους και με μόλις μία νίκη παρέμειναν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν κάπως «μουδιασμένα» το παιχνίδι, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που με τους Ε. Τσαμποδήμο, Κασφίκη και Μπίζο προηγήθηκαν με 11-6. Όσο τα λεπτά κυλούσαν η Old Firm ανέβαζε ρυθμό και ο Κανελλόπουλος έβαλε μπροστά την ομάδα του με 13-14. Ο Καλαμπάκος με τρίποντο διαμόρφωσε το 13-17, για να έρθει ο Γαργαλάκος και να γράψει το 15-17 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Τα λάθη που έγιναν στο δεύτερο δεκάλεπτο από τους Baca Juniors έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν ανοιχτό γήπεδο και να χτυπήσουν στον αιφνιδιασμό. Ο Καλαμπάκος έκανε ότι ήθελε στο αντίπαλο καλάθι και με 10 σερί δικούς του πόντους, έκανε το 20-27. Ο Κανελλόπουλος με νέο τρίποντο έγραψε το 22-30, με τον Ε. Τσαμποδήμο από την μεριά του να δίνει «ανάσα» στην ομάδα του για το 25-30. Η Old Firm τελικά έκλεισε το ημίχρονο στο +8, μιας και ο Μουγκαράκης με νέα τρίποντη εκτέλεση έκανε το 25-33.

Η επιθετική λειτουργία των Baca Juniors στην τρίτη περίοδο ήταν πολύ κακή. Σε συνδυασμό με την καλή άμυνα των αντιπάλων, οι γηπεδούχοι σε αυτό το δεκάλεπτο πέτυχαν μόλις 6 πόντους! Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν έναν εξαιρετικό Μουγκαράκη που επιθετικά «πετούσε φωτιές» και γρήγορα έγινε το 29-44. Με τους Baca Juniors να μην βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ξέφυγε στο +19 (31-50).

Ο ρυθμός των φιλοξενούμενων έπεσε κάπως στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο είχαν πλέον αποκτήσει μία απόσταση ασφαλείας. Ο Ε. Τσαμποδήμος με δικά του τρίποντα προσπαθούσε να σώσει ότι σώζεται για τους Baca Juniors, όμως Γρίβας και Κούτσικος κράτησαν την απόσταση στο σκορ. Έτσι οι Old Firm έφτασαν στη νίκη με 49-62 και ήταν εκείνη που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μουγκαράκης με 16 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Οι Baca Juniors είχαν 13/38 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 7/11 βολές, ενώ μάζεψαν και 26 ριμπάουντ. Παράλληλα μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα, 18 λάθη και 1 μπλοκ. Η Old Firm, από την άλλη, είχε 12/29 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 5/7 βολές και 38 ριμπάουντ. Μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα, ενώ είχαν και 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος 6(8ρ.), Γρίβας 10(1ρ.), Κασφίκης 3(5ρ.), Κατσιάδας 4(3ρ.), Μπίζος 9(3ρ.), Σπεντζούρης 4(3ρ.), Μ. Τσαμποδήμος, Ε. Τσαμποδήμος 15(2ρ.)

Old Firm (Ζαραφωνίτης): Βασιλείου, Καλαμπάκος 15(6ρ.), Κανελλόπουλος 9(4ρ.), Κούβαρης 3(5ρ.), Κούτσικος 11(6ρ.), Μουγκαράκης 16(2ρ.), Ντραγκότι 6(3ρ.), Σίττας, Σανταμούρης 2(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο εξαιρετικός Μουγκαράκης που στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν «καυτός».