30/10/2022
Sugar Mountains 12 8 4 2 - 26 -
Athens Bucks 15 11 15 6 - 47 -

Κυρίαρχοι Athens Bucks !

Αναμέτρηση με μεγάλο ενδιαφέρον και απ' ό,τι φάνηκε με μεγάλο φαβορί παρακολουθήσαμε στο ΣΕΦ ανάμεσα στους Sugar Mountains και τους Athens Bucks το βράδυ της Κυριακής, με το τελικό 26-47 να δίνει τη νίκη στη νέα παρέα του Άρη του Σάββα.

Σετ οι επιθέσεις στο ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να ψάχνουν ρυθμό από φάσεις βγαλμένες από σύστημα και του Σάββα, Αμανατίδη και Αγγέλου να είναι τα σημεία αναφοράς των Bucks, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 12-15 και τα... Βουνά να ανεβαίνουν με τον Μπάρλα πολύ καλό.

Έτρεξαν, έβγαλαν ενέργεια και διάθεση οι φιλοξενούμενοι και αφού αρχικά κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, μετά τελείωσαν τις φάσεις με Ζώταλη, με τον Κούτρα από την άλλη να προσπαθεί πολύ αλλά ήταν δύσκολο να αποτρέψει το 20-26 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Γρήγορη πόντοι του εξαιρετικού Ζώταλη και η παρουσία των Γιουρνά και Δανιά έβαλαν για τα καλά βάσεις για το διψήφιο προβάδισμα των Bucks, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 24-41 για την παρέα του Δανιά.

Αναμενόμενη διαχείριση της μεγάλης διαφοράς από τους έμπειρους Bucks, 26-47 τελικό σκορ, σε έναν αγώνα ο οποίος φάνηκε στο ημίχρονο πως θα είναι ντέρμπι μέχρι τέλους, αλλά η καλή τρίτη περίοδος των φιλοξενούμενων καθάρισε τη... μπουγάδα.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάκης Αμανατίδης με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από Mountains ξεχώρισε ο Αθανάσιος Μπάρλας με 7 πόντους 8 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 8/33 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 1/2 βολές, 31 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 10 κλεψίματα ένα κόψιμο και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/61 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 6/15 βολές, 65 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη.

Sugar Mountains (Κούτρας): Κολοβός 2, Κούτρας 7, Μουχτής, Μπάρλας 7, Μπενέκος 2, Ψαλλίδας 8.

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αγγέλου 2, Αμανατίδης 16, Αναγνωστόπουλος 3, Γιουρνάς 4, Γκορίτσας 1, Δανιάς 5, Ζώταλης 10, Σάββας 4 (16 ριμπ.), Χάλαρης , Χριστόπουλος 2.

Τί μας άρεσε: Όμορφο κλίμα όμορφο παιχνίδι!!!