27/10/2020
Limoges 17 10 15 16 - 58 -
Στιφάδο Bulls 13 16 22 17 - 69 -

Κυρίαρχοι και νικητές οι Στιφάδο Bulls!

Παίζοντας καλύτερο μπάσκετ για τρία δεκάλεπτα, οι Στιφάδο Bulls επικράτησαν 69-58 της Limoges και βελτίωσαν το φετινό ρεκόρ τους (5-2) στην Elite. Η παρέα του Χατζή έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Βρεττό, κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και να φτάσει δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε εύκολα λάθη. Οι Στιφάδο Bulls χτυπώντας κατά κύριο λόγο μέσα από το “ζωγραφιστό” με τον Βρεττό, προηγήθηκαν 13-8, όμως αμυντικά δεν είχαν την ίδια συνέπεια. Η Limoges έστω και καθυστερημένα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με ένα σερί 9-0 ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο από θέση οδηγού (17-13).

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο δεκάλεπτο. Τα λάθη είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και δεν… επέτρεπαν στις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό. Ακόμη κι έτσι οι Στιφάδο Bulls έχοντας βελτιώσει την άμυνα τους, έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους σκορ 7-2, πήραν ξανά κεφάλι (19-20). Η Limoges απάντησε με ένα μικρό σερί 4-0 για το 23-20 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τους Στιφάδο Bulls με ισχνό προβάδισμα (27-29).

Οι Στιφάδο Bulls μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και με τον Βρεττό να παραμένει “καυτός” πέτυχαν 7 αναπάντητους πόντους, στέλνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (27-36). H Limoges, έστω και καθυστερημένα, έδειξε σημάδια αντίδρασης και μείωσε σε 34-38, όμως δεν είχε διάρκεια και το… πλήρωσαν. Διότι οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, ξέφυγαν με +10 (34-44) και διατήρησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (42-51) παρά τις προσπάθειες του Βασιλόπουλου.

Η αντίδραση της Limoges δεν ήρθε ποτέ, παρά τη διάθεση που έδειξε προς εκείνη την κατεύθυνση. Τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, η γηπεδούχος ομάδα είχε πολλά θέματα, τα οποία έμειναν άλυτα. Έτσι, οι Στιφάδο Bulls χωρίς να κάνουν κάτι το εντυπωσιακό, συνέχισαν να ελέγχουν την κατάσταση και να συντηρούν διψήφια διαφορά (53-63). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μέχρι τέλους, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την πέμπτη νίκη τους στο πρωτάθλημα με το τελικό 69-58.

Συνολικά η Limoges είχε 23/62 εντός πεδιάς, 1/18 τρίποντα και 11/17 ελεύθερες βολές, μάζεψε 36 ριμπάουντ (5-31), μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Από την άλλη, οι Στιφάδο Bulls είχαν 27/69 εντός πεδιάς, 3/14 τρίποντα και 12/17 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 41 ριμπάουντ (9-32), μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 23, Μπραντίτσας 5, Ρουμελιώτης 5, Παπαδόπουλος 2, Τρούσας, Σταμάτης, Γιαννόπουλος 4, Δακουτρός 9, Βασιλόπουλος 10.

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Μπαλαούρας, Πρόκος 22 (8ασ.), Χριστόπουλος 11 (5ασ.), Μιχάλης 4, Θρουβάλας 6, Κολέγκας, Μπάγιας, Μπασδάνης 6, Βρεττός 20 (15ρ.), Ντούφας.

Τι μας άρεσε: Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls ήταν ανώτεροι. Ήλεγξαν τον ρυθμό και αντέδρασαν σωστά όποτε ο αντίπαλος τους απείλησε.