Collectors 16 7 14 22 - 59 -
Basket Maniacs 26 20 20 16 - 72 -

Κυρίαρχοι οι Basket Maniacs!

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στην Evolution οι Basket Maniacs, καθώς επικράτησαν εύκολα των Collectors στο Μαζαράκη.
Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης (16-16). Οι Αγγελομάτης, Αναστασόπουλος και Παπασπύρος ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από μεριές γηπεδούχων, ενώ από την άλλη μεριά, Οι Καλαμιώτης, Κεραμάρης και Negrin ήταν αυτοί που τράβηξαν το... κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων.

Έχοντας βρει τα πατήματά τους, οι "Μανιακοί" πήραν ενέργεια από την άμυνα, έκαναν καλές επιλογές στην επίθεση και με καλάθια των Καλαμιώτηζ Δημητριάδη και Κεραμάρη "έχτισαν" διψήφια διαφορά (20-30), στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι "Συλλέκτες" έκαναν πολλά λάθη, σκόραραν με το... σταγονόμετρο και είδαν τον αντίπαλο να ξεφεύγει. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 23-36 χάρη στο τρίποντο του Negrin.

Τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση έβαλαν στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι. Παιζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα και παίρνοντας σκορ από σχεδόν όλους τους παίχτες, οι Maniacs σημείωσαν 26 πόντους και εκτόξευσης την διαφορά στο +19 (37-56). Οι γηπεδούχοι μπορεί να ξεκίνησαν καλά χάρη στα καλάθια των Αναστασόπουλου, Τσατσάνη και Παπασπύρου, όμως η συνέχεια ήταν δραματική αυτή, χάνοντας τελείως την επαφή με το σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Collectors έβγαλαν σημάδια αντίδρασης, σκόραραν με τους Αγγελομάτη, Σοφό, Αναστασόπουλο και Παπασπύρο, επέστρεψαν από το -19 (52-60) και έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση. Ένα time out ήταν αρκετό για την ομάδα του Καλαμιώτη. Με συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά και μεγάλα καλάθια των Δημητριάδη, Κεραμάρη και Negrin, οι "κόκκινοι" πήραν και πάλι διαφορά ασφαλείας και έφτασαν εν τέλει στη νίκη με τελικό σκορ 59-72.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καλαμιώτης με double double και 12 πόντους (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/56 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 3/11 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/44 δίποντα, 9/24 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 8 (1), Αναστασόπουλος 20, Παπασπύρος 22 (2), Σαβέριος, Σοφός 4, Τσατσάνης 5 (1)

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Negrin 16 (2), Δημητριάδης 12 (2), Καλαμιώτης 12 (2), Κεραμάρης 20 (1), Σαραντόπουλος 2, Στενάκης 4, Τσιλιώρης 6

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο των νικητών. Έπαιξα όμορφο μπάσκετ, κυριάρχησαν στο παρκέ και "κλείδωσαν" ουσιαστικά τη νίκη.