17/01/2020
Ιχώρ 13 15 25 8 - 61 -
Κέρβεροι 13 14 16 16 - 59 -

Κυρίαρχος Ευαγγέλου και μεγάλη νίκη για Ιχώρ!

Με τον Ευαγγέλου να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, ο Ιχώρ πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στους Κέρβερος (απών ο Στραταριδάκης), με 61-59, με το παιχνίδι να διεξάγεται στο κλειστό του Πλάτωνα, στα πλαίσια του δεύτερου ομίλου της Development.

Ο Αηδονίδης έσπασε το ρόδι στις αρχές του αγώνα, με τον Ντάγκα να ευστοχεί στη συνέχεια, με το δίδυμο γκαρντ των φιλοξενούμενων Κέρβερων να είναι πολύ ενεργητικό. Η είσοδος του Ευαγγέλου έδωσε το σημείο αναφοράς στο ποστ για τον Ιχωρ, με τον Στάμαργα να ακολουθεί και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-13.

Ο Μπέλσης για Κέρβερους βρήκε στόχο από μακρυά με την είσοδο του στον αγώνα, με τον Ντάγκα να είναι σε καλή κατάσταση, σκοράροντας είτε με drive είτε από μακρυά. Τα πολλά ριμπάουντ του Ευαγγέλου κρατούσαν τον Ιχώρ, με τον Ζαΐμη να μπαίνει και να προσδίδει όγκο στους Κέρβερους, ισορροπώντας λίγο την κατάσταση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-27 για Ιχώρ.

Η μπάλα περνούσε συνέχεια στο ποστ και τον Ευαγγέλου, με τον φόργουορντ του Ιχώρ είτε να σκοράρει είτε να πασάρει σωστά, με τους Ντάγκα και Μπέλση να βρίσκουν στόχο από την περιφέρεια για Κέρβερους κρατώντας τη διαφορά στο σουτ. Κάπου εκεί ένα ξέσπασμα του Ιχώρ έδωσε αέρα δέκα πόντων, με τον Αηδονίδη να προσπαθεί πολύ επιθετικά αλλά να μη μπορεί να εκμεταλλευτεί στο απόλυτο τις αρκετές βολές που κέρδισε, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-43.

Άστοχο και χωρίς σκορ το ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους ήσυχους μέχρι εκείνο το σημείο Παππά και Πιτσικάλη να βρίσκουν λύσεις και να κρατούν τους γηπεδούχους μπροστά (57-44). Κάπου εκεί ο ενεργητικός Αηδονίδης έβαλε ένα καλάθι και φάουλ, ο Μπέλσης ένα κρίσιμο τρίποντο μετά από ντράιβ και πάσα του Ντάγκα, που στη συνέχεια ανέλαβε τον ρόλο του εκτελεστή και ισοφάρισε από τα 6.75, στο 59-59, με 40 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη!  Δεν κατάφεραν να έχουν απάντηση οι Κέρβεροι όμως στο όμορφο καλάθι του Στάμαργα λίγο πριν το τέλος, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στον Ιχώρ, με τελικό σκορ 61-59!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Ευαγγέλου, με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από πλευράς Κέρβερων ξεχώρισε ο Νίκος Ζαΐμης με 8 πόντους, 17 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

Συνολικά η Ιχώρ είχε 19/41 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 11/14 βολές, 50 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 15 λάθη. Συνολικά οι Κέρβεροι είχαν 13/44 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 18/28 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

Ιχώρ (Μπάστας): Πιτσικάλης 4, Στάμαργας 10, Πετρίδης 6, Σταμάτης, Ευαγγέλου 23 (14 ριμπ), Παππάς 8 (9 ριμπ), Λεβέντης 8 (13 ριμπ), Γαλανάκης 2.

Κέρβεροι (Συλιγνάκης): Συλιγνάκης, Κουμπής, Μπέλσης 9 (3), Αηδονίδης 28, Πατέρας 2, Ζαΐμης 8 (17 ριμπ), Ντάγκας 12, Χριστοδουλάκης, Συμσερίδης.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Ευαγγέλου κάτω από τα καλάθια!