23/11/2019
Πι Stoli α 17 13 14 12 - 56 -
Aguanile 6 15 18 8 - 47 -

«Κυριλαίοι» οι Πιστολαίοι!!

Θυμίζοντας εποχές… Ντέμη, όπου στην προεδρία του διαφημιζόταν ότι η ομάδα του ΔΕΝ πήγαινε για πρωτάθλημα, τα Πιstoliα κάνουν πορεία πρωταθλητισμού, αλλά χωρίς να πηγαίνουν για άνοδο ή playoff! Η ομάδα του κυρίου Χάρη λοιπόν, έχει μέχρι στιγμής «4 στα 4» στον δεύτερο όμιλο της Master League, αφού κέρδισε χωρίς ιδιαίτερο ζόρι την Aguanile, η οποία δεν την πάλεψε με τις ελλείψεις που είχε και κάνει το… χειρότερο start της στο Basketaki (1-2).

Γνωρίζοντας τους περισσότερους από τους αντιπάλους τους, οι «Πιστολαίοι» ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν στην άμυνα και μπροστά οι Λιόλιος, Κρίκος, Βούλγαρης, Ρωμανός ήταν αποτελεσματικοί, πετυχαίνοντας 17 πόντους και παίρνοντας καλή διαφορά στο δεκάλεπτο (17-6), έχοντας από πλευράς «Άγκουα» τον Γκέγκιο να βάζει δύο σουτ από το high post και τον Καλαμάκη ένα από κοντά, σε ένα διάστημα που τους δυσκόλεψε πολύ.

Το πράγμα ισορρόπησε στη δεύτερη περίοδο και οι Καλαφάτης, Τασούλας, Συκαράς βρήκαν διαδρόμους και χώρους για ελεύθερα σουτ, με τους Γκέγκιο, Καλαμάκη να σκοράρουν ξανά και να μειώνουν λίγο για τους «μπορντό» μέχρι το ημίχρονο, ενώ τα Πιστόλια ευστόχησαν με Τσιριγώτη, Ντάσκαρη, Γαικούση και Λιόλιο, για το 30-21 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λατίνοι βελτιώθηκαν περισσότερο και οι Συκαράς, Καλαφάτης, Σιμιτσόπουλος έδειξαν ικανοί για να οδηγήσουν την ομάδα τους στην ανατροπή, όμως οι Λιόλιος, Ιωαννίδης, Βούλγαρης και Κοσμάς διατήρησαν το προβάδισμα για τους τυπικά γηπεδούχους, με το 30ο λεπτό να ολοκληρώνεται στο 44-39.

Η Aguanile ήθελε να γυρίσει το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπορούσε, αφού της έλειψαν οι ψηλοί και ένας «τρεχαλατζής» ακόμα (υπάρχουν στο ρόστερ οι συγκρεκριμένοι), με αποτέλεσμα να μείνουν κενά και να τα εκμεταλλευτούν οι Τσιριγώτης, Ρωμανός και Κοσμάς, οι οποίοι έκαναν το 56-47 και έδωσαν στην ομάδα της οικογένειας Παπαδιονυσίου την… άνεση της κορυφής.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ρωμανός Ιωαννίδης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Λατίνους ξεχώρισε ο Γιώργος Καλαφάτης με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «μαύροι» είχαν 17/47 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 4/8 βολές, (11-34), 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 4 μπλοκ, με τους «μπορντό» να τελειώνουν το ματς με 19/42 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 3/4 βολές, 33 ριμπάουντ (5-28), 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Πιstoliα (Κύριος Χ): Λιόλιος 15 (2), Ρ. Ιωαννίδης 14 (1), Τσιριγώτης 9 (3), Κρίκος 6, Βούλγαρης 4 (10 reb), Κοσμάς 4, Ντάσκαρης 2, Γραικούσης 2

Aguanile (Γιαγληκάκης – Τασούλας): Καλαφάτης 12, Συκαράς 12 (1), Γκέγκιος 10, Καλαμάκης 6, Σιμιτσόπουλος 4 (13 reb), Τασούλας 3 (1), Γιαγληκάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η διάθεση των Πιστολαίων να μείνουν στην κορυφή του ομίλου, τη στιγμή που διαφημίζουν στα… σόσιαλ ότι όλο αυτό γίνεται τυχαία!