17/02/2024
La Bola De Papel 16 13 15 13 - 57 -
Peristeri Trelleborg 9 18 6 16 - 49 -

La Bola τετράδας!

Το πρώτο ημίχρονο ήτανε ισορροπημένο, με την La Bola να μπαίνει πιο συγκεντρωμένη και να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 7 πόντων(16-9). Ένα σερί όμως 10-0 των φιλοξενούμενων στην αρχή της δεύτερης περιόδου, τους έφερε να προηγούνται με 16-19. Ο Barea όμως είχε άλλη άποψη, σκόραρε τους 8 από τους 13 πόντους της ομάδας του και χάρης το δίποντο του Γκιουλμπαξιώτη, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η La Bola πήγε στην ανάπαυλα με σκορ 29-27. Διακριθέντες για την Trelleborg στο πρώτο μισό της αναμέτρησης ήτανε ο Τύρος με 10 πόντους και ο Δρακόπουλος με 11 δικούς του.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της Trelleborg και με σερί 13-0, πήραν κεφάλι στο σκορ με διαφορά 15 πόντων. Το σερί αυτό έσπασε ο Δρακόπουλος(2) μαζί με τον Βαγενά(4) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 44-33.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα αποτελούσε διαδικαστική, με τις δύο ομάδες να έχουν λιγοστές δυνάμεις. Η Trelleborg, με τη βοήθεια του κόσμου που είχε έρθει να την υποστηρίξει, μείωσε τη διαφορά στο τέλος και το σκορ διαμορφώθηκε σε 57-49.Στο δεύτερο μισό ο Barea με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν ο διακριθέντας για τους νικητές ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βαγενάς με 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες ενώ απ την αντίθετη πλευρά η Trelleborg έφτασαν τις 4 διαδοχικές ήττες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αndres Barea των La Bola De Papel, με  24 πόντους,17 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τύρος Ιωάννης  με 13 πόντους, 5 ασίστ και 16  ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν 6/9  βολές, 18/52 δίποντα και 5/21 τρίποντα, μάζεψαν 51  ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 8  κλεψίματα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Από την άλλη οι ηττημένοι είχαν 6/15 βολές, 14/44 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, μοίρασαν 2 τάπες, έκαναν 7 κλεψίματα και 10 λάθη.

La Bola De Papel(Αβούρης): Barea 24, Βιδάλης 6, Φλώρος 5, Σακαράκης 8, Κιφοκέρης 4, Γκιουλμπαξιώτης 10

Trelleborg (Τσίντζας): Τύρος 13, Τσίντζας 4, Σταυρόπουλος 3, Βαγενάς 12, Δρακόπουλος 17

Τι μας άρεσε: Η υποστήριξη του κόσμου των φιλοξενούμενων!