11/02/2022
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 13 15 18 13 - 59 -
Athens Bucks 4 9 10 12 - 35 -

Λαδάς έκοβε-Καζάνας έραβε!

Την Πέμπτη το βράδυ στα Άνω Λιόσια , οι Ανυπότακτοι Γαλάτες συνέχισαν την ανοδική τους πορεία, καθώς με ωραίο μπάσκετ και το δίδυμο Λαδά-Καζάνα να προσφέρει απλόχερα θέαμα στο παρκέ, επικράτησαν άνετα με 59-35 επί των Athens Bucks.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Γαλάτες θέλησαν να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα και με Καζάνα, Ανδρικόπουλο να βάζουν από 4 πόντους, προηγήθηκαν 13 – 4. Αμανατίδης και Γκορίτσας τα δύο καλάθια για τους Bucks.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ με τρίποντο του Γιουρνά και καλάθια από Καμπόλη, Ζώταλη και Αμανατίδη, όμως οι Γαλάτες ήλεγχαν πλήρως το ματς. Καζάνας με 8 και Λαδάς με 5 πόντους έκαναν πάρτι στην επίθεση, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 28 – 13.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να παίζουν όμορφο μπάσκετ και να ξεφεύγουν με double score (46 – 23). Ο Πλάκας πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους και είχε από κοντά τον Μπετχαβά με δύο τρίποντες βόμβες, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 10 πόντους με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Γαλάτες να φτάνουν εύκολα στην τελική επικράτηση με 59 – 35. Ο Καζάνας ήταν το πρώτον βιολί με 4 πόντους και ακολούθησαν Ανδρικόπουλός, Ζελμάνοβιτς , Σταθάτος και Μπετχαβάς με ένα τρίποντο ακόμα,για τους νικητές. Στην αντίπερα όχθη, οι Bucks προσπαθούσαν να μειώσουν κυρίως με τον Ζώταλη που έβαλε 7 πόντους,αλλά το ροζ φύλλο κατέληξε στην αντίπαλη ομάδα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Καζάνας με 18 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γκορίτσας με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι Γαλάτες είχαν 24/59 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 2/6 βολές , κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Bucks είχαν 14/50 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 1/3 βολές , κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες(Τερζής):Καζάνας 18 (23ρ.), Ζελμάνοβιτς 5, Πλάκας 8(11ρ.) Τερζής, Μπετχαβάς 11, Σταθάτος 4, Λαδάς 7(9ρ.11ας.), Ανδρικόπουλος 6.

Athens Bucks(Γκορίτσας):Ζώταλης 11(11ρ.), Χριστόπουλος 2, Γκορίτσας 4(10ρ.), Γιουρνάς 5, Καμπόλης 2, Αμανατίδης 9, Αναγνωστόπουλος 2(6ρ.), Κικάκης.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Γαλάτες σε όλη την διάρκεια του αγώνα.