28/09/2022
Lasson BC 16 13 12 14 - 55 -
Pink Flamingos 14 14 9 10 - 47 -

Lasson με μαέστρο και πρωταθλητή!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Lasson υποδέχθηκε τους Pink Flamingos, στην επιστροφή τους στη διοργάνωση, για την πρώτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της φετινής Development League. Η Αρκούδα, υπό την μαεστρική καθοδήγηση του Φώτη Καραμπά παρουσιάστηκε ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και επικράτησε 55-47 ξεκινώντας με το δεξί τη χρονιά. Betsson mvp περσινός πρωταθλητής της Master League Κώστας Σκαρμέας. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, αφού προηγήθηκαν γρήγορα με 9-2. Το δίδυμο Κοντονάτσιος (7π. με 1 τρ.) και Φώτης Καραμπάς (5π.) ήταν εξαιρετικό στα πρώτα λεπτά. Τα Φλαμίνγκο απάντησαν με δικό τους σερί και ισορρόπησαν την κατάσταση, χάρη στους Μαντζουρίδη (4π.), Γκαλά (4π.) και Λαμπρινό (4π.). Σκορ δεκαλέπτου, 16-14.

Ισορροπημένο ήταν και το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-14 και τη Lasson να διατηρεί έστω και δύσκολα το υπέρ της προβάδισμα. Κρητικός με τρίποντο και Σκαρμέας (4π.) με ωραία τελειώματα στο low post έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στήριγμα στον αρχηγό Ζαχαρόπουλο (5π. με 1 τρ.), αλλά και στον σταθερό επιθετικά Γκαλά (4π.) για να κλείσουν το ημίχρονο μόλις έναν πόντο πίσω. Σκορ ημιχρόνου, 29-28.

Στην επανάληψη, το ντέρμπι συνεχίστηκε με τη Lasson να παρουσιάζεται ελαφρώς πιο αποτελεσματική από τους αντιπάλους της. Ικανοποιητική πολυφωνία εκατέρωθεν, με τους Κοντονάτσιο (4π.) και Μαντζουρίδη (3π.) να ξεχωρίζουν για τις δύο ομάδες. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-37.

Με μαεστρική καθοδήγηση από τον Φώτη Καραμπά, σωστές επιλογές επιθετικά και συγκέντρωση στο αμυντικό σκέλος, η Lasson κατάφερε να απλοποιήσει την υπόθεση νίκη λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Τα Φλαμίνγκο πάλεψαν κυρίως με τους Μαντζουρίδη (6π.) και Ζαχαρόπουλο (3π.), αλλά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο μέχρι το τέλος.

Στο τέλος του αγώνα, η Lasson είχε 21/58 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 4/11 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Pink Flamingos είχαν 11/50 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 13/20 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Σκαρμέας με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Λαμπρινός με 4 πόντους, έχοντας 0/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Lasson (Καραμπάς) : Αθανάσουλας 2, Μανίκας 6, Ντίσιος 2 (8ρ.), Σκαρμέας 6 (10ρ.), Νικηταίδης 7 (6 ασί., 1 τρ.), Καραμπάς Φ. 10 (8ρ., 4 ασί.), Κοντονάτσιος 11 (1), Σύλλας 3, Κρητικός 4 (1), Καραμπάς Α. 2, Τσουπαρόπουλος 2.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος) : Αντωνόπουλος, Γκαλάς 10, Ματζουρίδης 15 (2), Λαμπρινός 4 (13ρ, 1 τρ.), Ζαχαρόπουλος 8 (1), Μπουράνης 2, Γεωργιόπουλος, Τουρής 5 (7ρ.), Γεωργακόπουλος 3.

Τι μας άρεσε : Η μαεστρική καθοδήγηση της Lasson από τον Φώτη Καραμπά.