15/11/2023
Lyonmen 12 18 17 11 - 58 -
Golden Steak Warriors 20 14 15 17 - 66 -

Στις πλάτες του Αντωνόπουλου οι Golden "Steak"!

Δύο πολύ καλές ομάδες, δύο σύνολα που ξέρουν τί θέλουν και πώς θα το πάρουν αναμετρήθηκαν στο ΣΕΦ, με τους Golden "Steak" Warriors να κερδίζουν τους Lyonmen με 58-66 στο ΣΕΦ.

Παρά πολύ όμορφο το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, μηδέν σκοπιμότητα και Τζιγκουνάκης από τη μία και Τσούρτος από την άλλη να βάζουν... τούρμπο και να μας ανεβάζουν τον ρυθμό! Ο Αντωνόπουλος εκμεταλλεύτηκε τις πάσες των συμπαικτών του, πήρε καλές θέσεις στο ποστ και... έγραψε το 12-20 πρώτης περιόδου! Ο Τσούρτος διατήρησε το τέμπο ψηλά και μαεστρικά κρατούσε την παρέα του Μπαλατσούρα μπροστά, καθώς πέραν του Κουκουβάκη και του Τζουβάνα οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλες λύσεις, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-34 και τους φιλοξενούμενους να φαίνεται ότι το ελέγχουν!

Αμ δε! Τί να πει κανείς για το τρίτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ, καθώς είχαμε εναλλαγές συναισθημάτων, με τους Lyonmen να τρέχουν και να χτυπούν τις αργές επιστροφές των φιλοξενούμενων με Τσιάκα, Κουκουβάκη και Τζιγκουνάκη, οι οποίοι είχαν καταλάβει το... πρόβλημα και χτύπησαν εκεί, με το δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω με 47-49! Ο Μπαλατσούρας στον πάγκο να... φωνάζει, οι παίκτες του στο παρκέ να τον ακούν και οι Golden "Steak" Warriors να φτάνουν στην επικράτηση με σκορ 58-66, παρά τις προσπάθειες της αξιόμαχη παρέας του Χατζηαράπη!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Άγγελος Τζιγκουνάκης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/46 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 5/10βολές, 31 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/49 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 4/7 βολές, 47 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Φραντζέσκος 3, Κουκουβάκης 15, Τσιάκας 4, Τζουβάνας 7, Δημητρίου 3, Μακρύγιαννης 10, Τζιγκουνάκης 16.

Golden "Steak" Warriors (Μπαλατσούρας): Τάλιας, Σαράντης 3, Πλακογιαννάκης 8, Ταχυνάκος 4, Γιοβάς 7, Τσούρτος 12, Αντωνόπουλος 26, Μητρόπουλος 6.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!