12/10/2022
Remal Madri 15 13 14 10 - 57 -
Αλκοολικός Αστέρας 14 21 14 8 - 62 -

Λαβωμένος, αλλά αήττητος ο Αλκοολικός Αστέρας!

O Αλκοολικός Αστέρας παρέμεινε αήττητος στις τρεις πρώτες στροφές του πρωταθλήματος Development, αφού λύγισε με περίσσια δυσκολία τους Remal Madri με σκορ 57-62.

Η πρώτη περίοδος ήταν ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους τυπικά γηπεδούχους να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια δια χειρός Δαβιδέλη (3/3 τριπ.). Βέβαια ο Αστέρας με τον Αντωνόπουλο να είναι παραγωγικός, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με ένα πόντο (15-14).

Στη δεύτερη περίοδο ο Αντωνόπουλος, βρήκε βοήθειες στο σκοράρισμα από τον Πιτσιλλό και κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-35. Οι «Μαδριλένοι» αστόχησαν σε πολλές βολές κι αυτό τους στοίχισε. Κομβικό το 0-11 σερί των φιλοξενούμενων σ’ αυτά τα δέκα λεπτά.

Ο Ρηγόπουλος αφυπνίστηκε αγωνιστικά στην τρίτη περίοδο κι αυτό έκανε τους συμπαίκτες του να πιστέψουν στην ανατροπή. Ο Αλκοολικός Αστέρας βέβαια βρήκε λύσεις με τους Πρωτόπαππα και Τσομπανέλλη και το 42-49, τους έδινε μία μικρή ασφάλεια.

Στο τέλος οι Remal Madri πίεσαν για την ανατροπή, με τους Καντελή, Ρηγόπουλο και Κουσιορής να κερδίζουν γκολ-φάουλ, αλλά ν’ αστοχούν στις βολές. Το 51-53 άφηνε τα πάντα ανοιχτά, όμως ο Αστέρας με τον Πρωτόπαππα να ηρεμεί την ομάδα και τους Παπακωνσταντίνου και Πιτσιλλό να κάνουν τη βρώμικη δουλειά, πήραν το ροζ φύλο αγώνα με σκορ 57-62 και πανηγύρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.

Οι νικητές είχαν 17/26 βολές, 15/36 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ (9 επ., 30 αμ.), ενώ σέρβιραν 10 ασίστ, για 10 λάθη, ενώ μοίρασαν 14 τελικές πάσες. Οι ηττημένοι μέτρησαν 42 ριμπάουντ (17 επ., 25 αμ.,), με ποσοστά 4/19 βολές, 16/44 δίποντα και 7/29 τρίποντα. Μοίρασαν 14 τελικές πάσες για 15 λάθη και έκλεψαν 8 φορές τη μπάλα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Kωνσταντίνος Παπακωσταντίνου, που μέτρησε 11 πόντους με 3/3 βολές, 4/9 δίποντα και 0/1 τρίποντα, ενώ μάζεψε 14 ριμπάουντ, κάνοντας το λεγόμενο double-double.

Remal Madri (Καμολίκης): Ρηγόπουλος 12 (1), Πρίφτης 3 (1), Δαβιδέλης 12 (4), Καμολίκης 2, Ναυπλιώτης 2, Κουσιορής 4, Νικάκης 2, Πολύδωρος 12 (1), Μακρής 2, Κοντέλης 6.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Λουκόπουλος 3 (1), Σκλάβος , Παπακωνσταντίνου 11, Πρωτόπαππας 13, Πιτσιλλός 11 (1), Τσομπανέλλης 7, Αντωνόπουλος 17 (3).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!