12/01/2024
Alepoudiarides BC 10 18 16 20 - 64 -
Retro Pacers 21 13 9 16 - 61 -

Πόσα λεφτά έδωσες για τις μεταγραφές ρε Τζιώτη;

Σε ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές, οι Alepoudiarides πήραν με δραματικότατο τρόπο το τέταρτο ροζ φύλλο για φέτος, επικρατώντας με 64-61 των Retro Pacers, στην πρεμιέρα και των δύο για τον δεύτερο γύρο και το 2024.

Οι Retro ξεκίνησαν ελαφρώς καλύτερα το ματς και με οκτώ πόντους του Χατζημιχάλη, πέρασαν μπροστά με συν εννέα, 8-17, με δύο λεπτά να απομένουν στο ρολόι. Κουστένης (3π) και Πετράκης (6π) τράβηξαν επιθετικά το κουπί για τις Αλεπούδες, οι οποίες τελείωσαν σε θέση συνοδηγού, 10-21, μετά το buzzer beater του Νίκου.

Με ένα 8-0 σερί ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με δύο πόντους του Κουστένη, μείωσαν στους τρεις, 18-21. Ο Χατζημιχάλης απάντησε με ένα goal foul για τους Retro και ο Γεωργάρας τον ακολούθησε με τέσσερις δικούς του, κρατώντας έτσι μπροστά τους Retro. Σκορ ημιχρόνου, 28-34!

Στην τρίτη περίοδο, ο Αϊβατόγλου (8π) συνέχισε να σκοράρει για τις Αλεπούδες, οι οποίες βγάζοντας πολύ ενέργεια, πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο 29', 44-43! Xατζημιχάλης με τέσσερις και Kαζαφέρης με ακόμα τέσσερις οδήγησαν το χορό για τους Retro, οι οποίοι τελείωσαν και τη τρίτη περίοδο σε θέση οδηγού, 44-45.

Ο Πετράκης συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα των Retro και στη τελευταία περίοδο και με τέσσερις δικούς του πόντους, έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στους πορτοκαλί, 51-46! Ο Χατζημιχάλης (9π) πάλι με ένα καλάθι και φάουλ έβγαλε το φίδι από την τρύπα και μείωσε τη διαφορά στους δύο για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ο Πετράκης πετυχαίνοντας δέκα ακόμη πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και βάζοντας μεγάλο καλάθι προσπέρασης, όπως και ο Κουστένης με 2/2 βολές, χάρισαν το τέταρτο ροζ φύλλο στην ομάδα του κοουτς Τζιώτη, η οποία επικράτησε με 64-61.

Betsson MVP για τους Alepoudiarides αναδείχτηκε ο Χαράλαμπος Πετράκης με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους Retro ξεχώρισε ο πυραυλοκίνητος Παναγιώτης Χατζημιχάλης με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κοψίματα και 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 24/68 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 10/23 βολές, 48 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 20/45 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 18/26 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 κοψίματα και 21 λάθη.

Alepoudiarides (Τζιώτης): Αϊβατόγλου 12, Βιολιδάκης, Γιουβανάκης 2, Κουστένης 12, Κουτσάγιας 2, Παρδακίδης 4, Πατάκας 6, Παυλάκος, Πετράκης 26, Χατζηαντωνιάδης, Χατζηδημητρίου.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 7, Βαμβακάρης, Βέλλης, Γεωργάρας 15, Καζαφέρης 11, Πουλαδάκης, Χατζημιχάλης 28.

Τι μας άρεσε: Η εξέδρα και το πάθος των Αλεπούδων!