21/10/2023
Λεγάμενοι BC 17 12 16 29 - 74 -
Pressof BC 21 20 9 27 - 67 -

Λεγάμενοι νικητές, Βρεττάκος από τα παλιά!

Το περιμέναμε για μεγάλο ματς, είδαμε μεγάλο ματς! Στα μεγάλα ματς λοιπόν ξεχωρίζουν οι έμπειροι και... μεγάλοι παίκτες, με τον Δημήτρη Βρεττάκο να οδηγεί τους Λεγάμενους στη νίκη με σκορ 74-67 απέναντι στην Pressof!

Από ένα τρίποντο στις αρχές της αναμέτρησης για Νομικό και Κοροπούλη, με την Pressof να ξέρει τί θέλει από τον αγώνα και να προηγείται με 4-10. Ο Κατσαρός και ο Δημουλιάς σκόραραν από κοντά και σε κατάσταση αιφνιδιασμού και το πολύ όμορφο και συνάμα αναγνωριστικό δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-21 για την παρέα του Μπαλάσκα, καθώς ο Βρεττάκος με προσωπικές ενέργειες βελτίωσε την εικόνα της ομάδος του. Τρομερός ρυθμός στο επιθετικό μισό από τους "μπορντώ", με τον Τρατολάτη να μπαίνει και να... πυροβολεί από παντού! Εκεί όμως οι Λεγάμενοι έβγαλαν πάλι αντίδραση, Ζήμπρας και Σκαμαγκάς έβαλαν κρίσιμα καλάθια και μείωσαν στο 29-41 πρώτου ημιχρόνου.

Πίεσαν, έπαιξαν σωστά, βρήκαν λύσεις από Αγαλόπουλο και Κατσαρό και ισοφάρισαν! Όλα αυτά όμως πριν τη λήξη του δεκαλέπτου για τους Λεγάμενους, με τον Νομικό με τη λήξη να εκτελεί ξανά από τα 6.75 και να επαναφέρει το προβάδισμα των πέντε πόντων, 45-50 για τρίτη περίοδο. Το τέταρτο δεκάλεπτο τα είχε όλα! Είχε όμως και έναν εκπληκτικό Δημήτρη Βρεττάκο ο οποίος για άλλη μια φορά με την εμπειρία και το πολυδιάστατο παιχνίδι του οδήγησε τους Λεγάμενους στο τελικό 74-67, με τον αγώνα είναι ένας από τους καλύτερους της βραδιάς, με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού για το παιχνίδι του δεύτερου γύρου, που σίγουρα θα είναι εξίσου συναρπαστικό!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βρεττάκος με 19 πόντους, ένα ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα λάθος. Από την Pressof ξεχώρισε ο Νίκος Τρατολατης με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, μία ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 21/43 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 8/15 βολές, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 4 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/17 δίποντα, 13/36 τρίποντα, 14/17 βολές, 34 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη.