25/11/2019
Koutchers 16 10 11 12 - 49 -
LazerWolves 14 13 8 8 - 43 -

Λείπει ο Μ(vp)πιζιώτης…νικάνε οι Koutchers!

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε το απόγευμα της Κυριακής, 24 Νοεμβρίου, στο Athens Sports Hall του Κολωνού, ανάμεσα στους Koutchers και τους Lazers, στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development, με νικητές τους πρώτους με 49-43.

Η ενέργεια που έβγαλαν οι Παπαγεωργίου (6) και Σκυφτούλης (4) ήταν ενας πολύ καλός λόγος να παρασυρθούν και οι Lazers, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι πολύ καλός και τον Ασημομύτη (10) να είναι η αιχμή του δόρατος για τους φιλοξενούμενους, με το σκορ να κλείνει με 16-14 υπέρ των Koutchers.

Εξίσου ισορροπημένο το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τον Μοσχάκη (4) να ντουμπλάρει τον Ασημομύτη (4) στην επίθεση με όμορφες προσπάθειες, τον Κορδαλή (4) από πλευράς Koutchers να είναι πολύ ενεργητικός και να οδηγούμαστε στο κλειστό 26-27 του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έδειχνε πώς θα πάει το ματς μέχρι τέλους.

Η είσοδος του Τηγανίτα (4) πρόσθεσε καθαρό μυαλό και καλύτερη άμυνα για τους γηπεδούχους, με τον αεικίνητο Παπαγεωργίου (4) να βοηθάει επιθετικά, τον Τσάκωνα (7) από Lazers να απαντάει με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στο 37-34 και το ματς να κρέμεται πραγματικά σε μια κλωστή, με καμία ομάδα να μη μπορεί να ξεφύγει και να πάρει ανάσα στο σκορ.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Νικολάου (6) από Koutchers, αποφάσισε πως πρέπει να πάρει παραπάνω πρωτοβουλίες επιθετικά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τον χρησιμοποιήσουν ως κρυφό χαρτί στο τέλος, στην προσπάθειά τους να ξεφυγουν και να κλειδώσουν τη νίκη.Οπως έγινε εν τέλει, αφού οι προσπάθειες του Ασημομύτη (6) δεν έκαναν κάτι παραπάνω από το να ρίξουν τη διαφορά στους έξι πόντους και τους Koutchers να φτάνουν στο ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Lazers, με τελικό σκορ 49-43.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαρίλαος Μπαρλιάς, με τον σέντερ των Koutchers να έχει 2 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ, 2 λάθη κάνοντας αθόρυβη και “βρώμικη” δουλειά κάτω από τα καλάθια.

Από τους Lazers ξεχώρισε ο Μάρκος Ασημομύτης, με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, δύο κλεψίματα και ένα λαθάκι.

Συνολικά οι Koutchers είχαν 19/66 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 10/16 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα, ένα μπλοκ και 17 λάθη.

Οι Lazers είχαν συνολικά 18/77 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 4/6 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 15 λάθη.

Koutchers ( Παπαγεωργίου ) : Μουμούρης 2, Τηγανίτας 6 ( 7 ριμπ ), Κορδαλής 9, Παπαγεωργίου 11 ( 4 κλεψ ), Νικολάου 8 ( 8 ριμπ ), Μακρόπουλος 1 ( 10 ριμπ ), Ραμμόπουλος 2, Μπαρλιάς 2 ( 12 ριμπ ), Σκυφτούλης 8.

Lazers ( Αντωνακόπουλος ) : Αντωνακόπουλος 2 ( 9 ριμπ ), Μοσχάκης 5 ( 7 ριμπ ), Καποδίστριας 5, Μήτσης, Ασημομύτης 20 ( 12 ριμπ ), Τσάκωνας 7, Κοντιζάς 4, Παπαδημητρίου.

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που οι Koutchers κάλυψαν την απουσία του Μπιζιώτη και γενικά το πολύ όμορφο κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.